Τζούντο: Ιαπωνική υπεροχή την πρώτη μέρα του γκραν σλαμ της Οσάκα

Το τουρνουά διεξάγεται με τη συμμετοχή και τεσσάρων Ελλήνων τζουντόκα.

Ένα σημαντικό γκραν σλαμ του τζούντο ξεκίνησε στην Οσάκα της Ιαπωνίας. Η πρώτη μέρα έφερε χαμόγελα στην οικοδέσποινα χώρα καθώς οι Ιάπωνες τζουντόκα σάρωσαν τα μετάλλια στις ελαφριές κατηγορίες.

Αυτό συνέβη στην κατηγορία των 52 κιλών. Η Αμαντίν Μπυσάρ, νούμερο ένα στον κόσμο υπέστη την πρώτη της ήττα σε διεθνές τουρνουά από το ξεκίνημα της καριέρας της το 2016. Νικήτρια αναδείχθηκε η 19χρονη παγκόσμια πρωταθλήτρια Ούτα Άμπε.

«Είμαι εντάξει. Είμαστε στην Οσάκα, στην Ιαπωνία. Έφτασα στον τελικό εναντίον της. Το κατάφερα και είμαι χαρούμενη για αυτό», δήλωσε η νικήτρια.

Τα μετάλλια απένειμε η πριγκίπισσα Τομοχίτο της Μικάσα.

Ο τελικός στα 66 κιλά ήταν καθαρά ιαπωνική υπόθεση. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γιοσιχίρο Μαρουγιάμα συναντήθηκε με τον Χιφούμι Άμπε. Η ατμόσφαιρα ήταν τεταμένη κατά τη διάρκεια του αγώνα. Οι δυο συμπατριώτες έδωσαν μάχη από την οποία αναδείχθηκε νικητής ο Άμπε που πλέον κοιτάζει τους ολυμπιακούς του Τόκιο.

Ο πρόεδρος της Πανιαπωνικής Ομοσπονδίας Τζούντο Γιασούρο Γιαμασίτα έκανε την απονομή.

«Είναι αλήθεια ότι έχω συναντήσει σε πολλούς αγώνες τον Γιοσιχίρο Μαρουγιάμα και μάλιστα έχασα σε όλους τους τελευταίους. Αυτή τη φορά ήταν πολύ έντονο το αίσθημα ότι δεν θα έχανα, ότι θα ολοκλήρωνα με νίκη. Αυτός ο αγώνας με έκανε ακόμη πιο σκληρό τζουντόκα», δήλωσε ο Γιοσιχίρο Μαρουγιάμα μετά τη νίκη του.

Στα 60 κιλά συναντήθηκαν ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Ναοχίσα Τακάτο συνάντησε τον συμπατριώτη του νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάτακη Ριούχου Ναγκαγιάμα. Ήταν μια δυνατή συνάντηση που προσέφερε θέαμα υψηλών απαιτήσεων στο κοινό. Ο Τακάτο κέρδισε το δέκατο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα του σε γκραν σλαμ.

Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της Κοντοκάν Χαρούκι Ουεμούρα.

Στα 48 κιλά η Φούνα Τονάκι υπέταξε την Ισπανίδα Χούλια Φιγκουέρα. Χρησιμοποίησε τεχνική ποδιών κούτσι-γκάρι για να σφραγίσει τη νίκη της.

Στην κατηγορία των 57 κιλών η Μόμο Ταμαόκι είχε εύκολη δουλειά απέναντι στην Κινέζα Λιέν Τσεν-Λινγκ.

Έκανε επίδειξη δεξιοτεχνίας και κατάφερε να κερδίσει το χρυσό, το τέταρτο για την Ιαπωνία μέσα σε μία μέρα.

Στην Οσάκα αγωνίζονται και τέσσερις Έλληνες τζουντόκα: οι Γιώργος Αζωίδης, Αλέξης Ντανατσίδης, Θόδωρος Τσελίδης και η Ελισάβετ Τσελίδου.