Τζούντο: Επιτυχίες για Βέλγιο και Ολλανδία στην Κίνα

Από euronews

Η 2η μέρα του Grand Prix στο Κινγκντάο προσέφερε εντυπωσιακές στιγμές

Η 2η μέρα του Grand Prix τζούντο στο Κινγκντάο της Κίνας προσέφερε εντυπωσιακές στιγμές στους λάτρεις του αθλήματος και ενθουσιασμό στους νεαρούς Κινέζους που ευελπιστούν να γίνουν μια μέρα πρωταγωνιστές στο τατάμι.

Η Κιμ Πόλινγκ ήταν σε μεγάλη φόρμα στο δρόμο προς τον τελικό των έως 70 κιλών των γυναικών.

Μετά από 2 συνεχόμενους τελικούς σε Grand Slam, η τρεις φορές πρωταθλήτρια του Masters κατάφερε να κατακτήσει και τον τέταρτο τίτλο της.

Στον τελικό έπαιξε και κέρδισε την συμπατριώτισσα της Σέιν βαν Ντικ σημειώνοντας διαδοχικές επιτυχίες στο τατάμι.

«Μου αρέσει να επιτίθεμαι και αυτό είναι επίσης το πρόβλημά μου. Επειδή μερικές φορές δεν χρειάζεται να επιτεθείς. Πρέπει να είμαι πιο συγκρατημένη γιατί μερικές φορές είναι καλό να παίζεις αμυντικά», είπε η Πόλινγκ.

Στα έως 63 κιλά των γυναικών, η Ναμπεκούρα Νάμι από την Ιαπωνία συγκλόνισε τον κόσμο του τζούντο νικώντας τον παγκόσμια πρωταθλήτρια Κλαρίς Αγκμπεγκνέου μετά από έναν σκληρό και αμφίρροπο αγώνα αντάξιο ενός τελικού για του χρυσό μετάλλιο.

Μια μεγάλη στιγμή για τη Ναμπεκούρα. Το μετάλλιο της απένειμε ο Τσούι Γκανγκ πρόεδρος της Taishan Sports.

Αθλητής της ημέρας ήταν ο νεαρός Βέλγος, Ματίας Κέις. Ο κάτοχος ασημένιου μεταλλίου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από μια μέρα επικών μαχών βρήκε αντίπαλο στον τελικό τον σπουδαίο Σάγκι Μούκι.

Μεγάλος νικητής ο Βέλγος τζουντόκα που πήρε τη ρεβάνς από τον Ισραηλινό για τον χαμένο τελικό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Του απονεμήθηκε το μετάλλιο από τον Τζουσέπε Μανταλόνι διευθύνοντα σύμβουλο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο.

«Στις τρεις μεγάλες διοργανώσεις φέτος τα πήγα πολύ καλά, Ευρωπαϊκός τίτλος, δεύτερος στον κόσμο και στη συνέχεια εδώ, το χρυσό μετάλλιο σε Grand Slam είναι μια καταπληκτική χρονιά που δεν θα μπορούσα να την ονειρευτώ στην αρχή του έτους. Είμαι πραγματικά ευτυχής και ανυπομονώ για το 2020», είπε ο νεαρός Βέλγος.

Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Χασιμότο Σότσι πήρε το χρυσό στα έως 73 κιλά. Ο εκρηκτικός Ιάπωνας σε σπουδαία φόρμα, πέτυχε ένα Ιπον για highlight στον τελικό κόντρα στον Ισραηλινό Τοχάρ Μπουτμπουλ.

Η κίνησή της ημέρας πάντως από την κάτοχο του ασημένιου μεταλλίου στην κατηγορία έως 70 κιλά στις γυναίκες, την Σέιν βαν Ντικ κόντρα στην Ισπανίδα Μαρία Μπερναμπέου.