Πρωταθλήτρια κόσμου η Λίβερπουλ

Νίκησε με 1-0 στην παράταση την Φλαμένγκο

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώνεται το 2019 για την Λίβερπουλ, καθώς κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και πρωτοπόρος του αγγλικού πρωταθλήματος νίκησε με 1-0 στην παράταση την βραζιλιάνικη Φλαμένγκο, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξήχθη στην Ντόχα του Κατάρ.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στη Λίβερπουλ στον τελικό πέτυχε στο 9ο λεπτό της παράτασης ο Φιρμίνο, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 47΄. Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Λίβερπουλ, αλλά αναίρεσε την απόφασή του μετά από ενδελεχή εξέταση της φάσης στο VAR.

Είναι η πρώτη φορά που οι κόκκινοι κατακτούν το συγκεκριμένο τρόπαιο, ανατρέποντας μάλιστα την αρνητική παράδοση κόντρα σε ομάδες από τη Βραζιλία στον θεσμό, είτε ως Παγκόσμιο Συλλόγων τα τελευταία χρόνια, είτε παλαιότερα ως Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Μέχρι σήμερα οι «ρεντς» είχαν διεκδικήσει τρεις φορές τον εν λόγω τίτλο, αλλά μετρούσαν ισάριθμες ήττες από Φλαμένγκο, Ιντεπεντιέντε και Σάο Πάολο.