NBA: Νίκη-θρίλερ των Μπακς με υπογραφή... Greek Freak

Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Jeffrey Phelps
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το τριακοστό του νταμπλ-νταμπλ σε τριάντα τρία ματς φέτος και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 106-104 επί της Μινεσότα.

Νίκη-θρίλερ για τους Μπακς με 106-104 επί των Τίμπεργουλβς στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πρωταγωνιστεί ξανά.

Ο Έλληνας φόργουορντ σκόραρε 32 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ, κάνοντας το τριακοστό του νταμπλ νταμπλ σε τριάντα τρία παιχνίδια φέτος, καλύπτοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τις ελλείψεις του Μιλγουόκι που λίγο έλειψαν να της στοιχίσουν το ματς.

AP Photo/Jeffrey Phelps

Οι Μπακς μπήκαν άτσαλα στο παρκέ και δεν πήραν προβάδισμα πριν το τρίποντο του Μπρουκ Λόπεζ 8 και 41 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Πήγαν στα αποδυτήρια στο +1 με μόλις τρία στα 14 τρίποντα.

Η ομάδα του Greek Freak πήρε τα πάνω της στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 15-6 που την έβαλε δέκα πόντους μπροστά, ωστόσο η Μινεσότα αντέδρασε στην τελευταία περίοδο. Ευτυχώς για τους Μπακς, στο 103-100 ήρθε ένα μαγικό τρίποντο του Γιάννη να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι και να τους διατηρήσει στην κορυφή με το καλύτερο ρεκόρ στην αμερικανική λίγκα.