Australian Open: Αποκλείστηκε από τον Ράονιτς ο Τσιτσιπάς

Από euronews

Το πρώτο μεγάλο Grand Slam του 2020 δεν κύλησε όπως θα περίμενε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τρίτο γύρο του Australian Open από τον Μίλος Ράονιτς.

Η αναμέτρηση διήρκησε δυόμιση ώρες, με τον Ράονιτς να ελέγχει το μεγαλύτερπ μέρος της.

Ο Ράονιτς χρειάσθηκε 50 λεπτά για να πάρει το πρώτο σετ με 7-5 και 47 λεπτά για να κάνει το 2-0 με 6-4. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, που είχε διάρκεια 54 λεπτά, οι δύο πρωταθλητές πήγαιναν γκέιμ-γκέιμ (σ.σ. όπως συνέβη μέχρι το 5-5 και στο πρώτο σετ).

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-4, αλλά ο Ράονιτς ισοφάρισε γρήγορα, με τον Στέφανο ν΄ απαντά με «καθαρό» γκέιμ και να φθάνει στο 6-5. Ομως ο Καναδός ισοφάρισε και το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Ράονιτς πήρε επτά πόντους, έναντι μόλις δύο του Τσιτσιπά και πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση.