Τζούντο: Ο Τεντί Ρινέ, έχασε μετά από 9,5 χρόνια

Πνευματικά Δικαιώματα AP
Από euronews

Τη δεύτερη ημέρα του Grand Slam του τζούντο στο Παρίσι

Μία ιστορική στιγμή επεφύλαξε η δεύτερη ημέρα του Grand Slam του τζούντο στο Παρίσι. Ο Γάλλος, Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής, Τεντί Ρινέ, ο οποίος στοχεύει σ΄ ένα τρίτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο Τόκιο το προσεχές καλοκαίρι, ηττήθηκε από τον Ιάπωνα, Κοκόρο Καγκεούρα με ippon στην παράταση.

Η νίκη του Καγκεούρα, λαμβάνει ιστορικές διαστάσεις, δεδομένου ότι ο Ρινέ, είχε να χάσει από τις 13 Σεπτεμβρίου 2010! Έκτοτε, ο Γάλλος πρωταθλητής, μετρούσε 154 διαδοχικές νίκες, οι οποίες τον οδήγησαν στον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή 10 φορές!

Ο αθλητισμός όμως είναι απρόβλεπτος και ο Καγκεούρα ηττήθηκε λίγο αργότερα από τον Ολλανδό, Χενκ Γκρολ.  Μια ειρωνεία του τζούντο για τον αθλητή που έγραψε ιστορία αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Παρίσι.

«Το Παρίσι είναι ένα από τα καλύτερα τουρνουά στον κόσμο. Το κοινό είναι εκπληκτικό. Δεν πίστευα χτες ότι θα μπορούσα να κερδίσω. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να πάρω ένα μετάλλιο, αλλά για το χρυσό ήταν δύσκολο. Το ίδιο όταν κέρδισα στην Οσάκα πριν από ένα χρόνο, ήταν τόσο ξεχωριστό. Είμαι 34 ετών και είμαι ακόμα εδώ», είπε ο Ολλανδός τζουντόκα.

-Στην κατηγορία έως 70 κιλά των γυναικών η Γιόκο Όνο από την Ιαπωνία πήρε το χρυσό μετάλλιο. Πέτυχε ένα seoi-nage βγαλμένο σαν από εγχειρίδιο επί της συμπατριώτισσας της Σάκι Νιζόε και κατέκτησε τον πέμπτο τίτλο της σε Grand Slam.

Της απονεμήθηκε το μετάλλιο από την περίφημη Νάντια Κομανέντσι.

-Στα έως 90 κιλά των αντρών μεγάλος νικητής ο Ισπανός, Νικολόζ Σεραζαντισβίλι.

Στον τελικό επικράτησε επί του Ιάπωνα, Ναγκασάβα πετυχαίνοντας μια από τις πλέον συναρπαστικές πτώσεις στο τουρνουά. Με αυτόν τον τρόπο ο Ισπανός τζουντόκα προσέθεσε ένα ακόμη τίτλο Grand Slam στην πλούσια συλλογή του. Του απονεμήθηκε το μετάλλιο από τον Ρενέ Φασέλ Πρόεδρο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Χόκεϊ στον Πάγο και Μέλος της ΔΟΕ.

-Στην κατηγορία των βαρέων βαρών των γυναικών οι Γάλλοι πήραν το αίμα τους πίσω με την Ρομανέ Ντικό. Η πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης εξασφάλισε το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό στη σειρά της παγκόσμιας ομοσπονδίας νικώντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μαρίνα Σλούτσκαγια από τη Λευκορωσία.

Το μετάλλιο απένειμε αντιπρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας του Τέκμπολ Γκεόργκι Γκατιάν.

«Ήρθαν πολλοί Γάλλοι για να δουν τη γαλλική ομάδα. Να κερδίζεις ένα Grand Slam στο Παρίσι είναι πολύ όμορφο», είπε η Γαλλίδα τζουντόκα.

-Η κίνησή της ημέρας ήρθε από τον Σαραφουντίν Μπολταμπόεφ στα έως 81 κιλά των αντρών στον αγώνα επί του σπουδαίου Ισραηλινού Σάκι Μουκι. Ο Ουζμπέκος τζουντόκα με μια όμορφη αλλαγή κατεύθυνσης,εντυπωσίασε το απαιτητικό γαλλικό κοινό στο Grand Slam του Παρισιού.