EventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ
Loader
Find Us
ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Τα βραβεία Ίρις 2020 live streaming από το Ίδρυμα Ωνάση τη Μ.Τρίτη

Τα βραβεία Ίρις 2020 live streaming από το Ίδρυμα Ωνάση τη Μ.Τρίτη
Πνευματικά Δικαιώματα @Hellenic Film Academy
Πνευματικά Δικαιώματα @Hellenic Film Academy
Από euronews
Δημοσιεύθηκε
Κοινοποιήστε το άρθροΣχόλια
Κοινοποιήστε το άρθροClose Button

Τα ελληνικά Όσκαρ διεξάγονται στη σκιά της πανδημίας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Στο κλίμα της δυναμικής παρουσίας των ελληνικών ταινιών που συνεχίζουν τα ταξίδια τους σε όλο τον κόσμο, βρίσκοντας εναλλακτικούς, ψηφιακούς δρόμους για να συναντήσουν το κοινό τους, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) και η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, προσαρμόζουν την Τελετή Απονομής των Βραβείων Ίρις 2020 στα νέα δεδομένα, διοργανώνοντας την σε live streaming: «Με σεμνότητα και σεβασμό, όπως απαιτούν οι υπάρχουσες συνθήκες, αλλά τιμώντας τους υποψήφιους συντελεστές για τις υπέροχες ταινίες που μας πρόσφεραν».

Τα μέλη της ΕΑΚ πήραν ήδη ξανά τη σκυτάλη και ψηφίζοντας ηλεκτρονικά ως την Κυριακή 12 Απριλίου, θα αναδείξουν τους νικητές των φετινών Βραβείων Ίρις. Ο πρόεδρος της Ακαδημίας, Γιώργος Τσεμπερόπουλος, και τα μέλη της Έλλη Τρίγγου και Χρήστος Λούλης, θα ανακοινώσουν τα αποτελέσματα, με την συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού να εποπτεύει τη διαδικασία, την Τρίτη 14 Απριλίου στις 16:00, από το κανάλι του Ιδρύματος Ωνάση στο YouTube.

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ευχαριστεί θερμά τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση για την πολύτιμη δεκαετή συνεργασία, το ΕΚΟΜΕ για τη θερμή υποστήριξη των δράσεων της, την Digi8 που έδωσε και πάλι τη δυνατότητα στα μέλη της να παρακολουθήσουν τις ταινίες μέσω ψηφιακής πλατφόρμας και την ΕΡΤ, χορηγό επικοινωνίας των φετινών Βραβείων Ίρις.

Οι υποψηφιότητες

Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

Για την ταινία Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη

Για την ταινία Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης

Για την ταινία Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης

Βραβείο Ενδυματολογίας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη

Για την ταινία Περσεφόνη: Άση Δημητρολοπούλου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης

Για την ταινία Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ευτυχία: Μίνως Μάτσας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος

Για την ταινία Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε

Για την ταινία Winona: Νίκος Πάστρας

Βραβείο Φωτογραφίας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος

Για την ταινία Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη

Για την ταινία Winona: Σίμος Σαρκετζής

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

Για την ταινία Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης

Για την ταινία Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα

Για την ταινία Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης

Για την ταινία Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής

Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής

Για την ταινία Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Ευτυχία: Άγγελος Φραντζής

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας

Για την ταινία Winona: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας

Για την ταινία Heatwave: Φωκίων Ξένος

Για την ταινία The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης

Για την ταινία Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος

Για την ταινία Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης

Για την ταινία Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

Για την ταινία Index: Νικόλας Κολοβός

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

Για την ταινία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης

Για την ταινία Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογέννης Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη

Για την ταινία Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης

Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, Άντονι Μούιρ

Για την ταινία Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ
Κοινοποιήστε το άρθροΣχόλια

Σχετικές ειδήσεις

«Μαγνητικά Πεδία»: Ο μεγάλος νικητής στα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Χόλι Γουάντιγκτον:«O Γ. Λάνθιμος μιλά για το πώς είμαστε ως ανθρώπινα όντα, για τον κόσμο που ζούμε»

Οι πέντε ξεχωριστές συναυλίες του φετινού Sani Festival