Επανέναρξη στο ισπανικό πρωτάθλημα με νίκη της Σεβίλλης

Από Ioannis Giagkinis

Στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας με την Μπέτις

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε για τα χιλιάδες θύματα του COVID-19, στον αγώνα που σήμανε την επανέναρξη της αθλητικής δραστηριότητας στην Ισπανία.

Με μάσκες οι αναπληρωματικοί στον πάγκο, με τα μεγάφωνα να μεταδίδουν συνθήματα οπαδών και κάποια γραφικά στην κεντρική κάμερα της τηλεοπτικής κάλυψης να προσπαθούν να κρύωουν την γύμνια από τις άδειες κερκίδες, η Σεβίλλη επικράτησε της Μπέτις με 2-0 για την 28η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιον.

Από νωρίς το πρωί το μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας που έφερε μέχρι και... ζευγάρια αντιμέτωπα για 90 λεπτά ήταν το βασικό θέμα συζήτησης όχι μόνο στην περιοχή αλλά συνολικά στην Ισπανία.

Ο Αργεντίνος Λουκας Οκάμπος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι πέτυχε το πρώτο γκολ στο Ισπανικό πρωτάθλημα μετά την επανεκκίνηση και δέκατο προσωπικό του στην σεζόν. Στο τελικό 2-0 ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έδωσε με τακουνάκι την ασίστ στον Βραζιλιάνο Φερνάντο Ρέγες για το πρώτο φετινό του γκολ στην La Liga.

Η Σεβίλλη με τη νίκη της αυτή έφτασε τους 50 βαθμούς και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας ενώ η Μπέτις παρέμεινε στους 33. Στο Στάδιο τα μέτρα για τον κορονοϊό ήταν πρωτοφανή με τον κόσμο να αναγκάζεται να παρακολουθήσει τον αγώνα στις καφετέριες από τις τηλεοπτικές οθόνες.

Απαραίτηση σε αυτές η χρήση μάσκας, ο περιορισμός στους θαμώνες που έγιναν δεκτοί και η τήρηση κανόνων κοικνωνικής αποστασιοποίησης ακόμα και ανάμεσά τους. Αυτός είναι ο νέος τρόπος παρακολούθησης του ποδοσφαίρου στα χρόνια της πανδημίας του κορονοϊού...