Τσάμπιονς Λιγκ: Ιστορική πρόκριση της Ομόνοιας-Ραντεβού με Ολυμπιακό

Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας με τον Ερυθρό Αστέρα
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας με τον Ερυθρό Αστέρα Πνευματικά Δικαιώματα Twitter/@OMONOIAfootball
Πνευματικά Δικαιώματα Twitter/@OMONOIAfootball

Ολυμπιακός εναντίον Ομόνοιας για μία θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την σπουδαία πρόκριση της κυπριακής ομάδας

Η Ομόνοια πήρε σπουδαία πρόκριση στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό για ένα εισιτήριο στους ομίλους της διοργάνωσης.

Η κυπριακή ομάδα επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο ΓΣΠ στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 και για πρώτη φορά στην ιστορία της πέρασε στα πλέι οφ. Φαλτσινέλι και Ντέγκενεκ αστόχησαν για τους Σέρβους ενώ η Ομόνοια είχε 4/4 με τους Ζόρντι Γκόμεζ, Βίτορ Γκόμεζ, Σένε και Λέτσιακς.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, η Ομόνοια προηγήθηκε με γκολ του Λέφτνερ στο 31ο λεπτό όμως ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ίβανιτς.

Από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.