Τσάμπιονς Λιγκ: «Μεγάλη Κυρία» ήταν η Μπαρτσελόνα στην Ιταλία

Ο ΝΤΕΜΠΕΛΕ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ
Ο ΝΤΕΜΠΕΛΕ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo

Επικράτησαν με 2-0 οι Καταλανοί της Γιουβέντους στο σπουδαιότερο ματς της 2ης αγωνιστικής - Όλα τα αποτελέσματα

Με γκολ του Ντεμπελέ στο 14ο λεπτό και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στις καθυστερήσεις, η Μπαρτσελόνα πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην Ιταλία από την Γιουβέντους, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, στο μεγάλο παιχνίδι της Τετάρτης για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με τη νίκη αυτή οι Καταλανοί έφτασαν στο απόλυτο των έξι βαθμών, ωστόσο και η Μεγάλη Κυριά παραμένει σε τροχιά πρόκρισης με τους 3 βαθμούς της πρεμιέρας αφου στον άλλο αγώνα του ομίλου οι δυο ηττημένες της 1ης αγωνιστικής Φερεντσβάρος και Ντιναμο Κιεβου αναδείχθηκαν ισοπαλες με σκορ 2-2.

Στομ 5ο Ομιλο τοσο η Τσέλσι οσο και η Σεβίλη προχώρησαν με νίκες και ισοβαθμούν στην κορυφή με 4 βαθμούς. Οι Αγγλοι διελυσαν με 4-0 την Κρασνονταρ στη Ρωσία, οι Ισπανοί με τερμα του Ντε Γιονγκ εκαμψαν με το ισχνό 1-0 την αντίσταση της Ρεν.

Πιο περιπλοκα τα πράγματα στον 6ο Ομιλο μετά την ισοπαλία με 1-1 της Μπριζ με την Λατσιο. Βελγοι και Ιταλοι εχουν απο 4 βαθμους αλλά νιώθουν καυτή την ανάσα της Μπορούσια Ντόρτμουντ που νίκησε 2-0 την άποντη ακόμα Ζενιτ.

Τελος, στον 8ο Ομιλο είχαμε νίκες των φαβορί. Η Μαντσεστερ Γιουναιτεντ εκανε το δυο στα δυο διαλύοοντας με 5-0 την Λειψια, την οποια έπιασε στην 2η θεση η Παρί Σεν Ζερμεν μετά την επικράτησή της με 2-0 επί της Μπασακσεχιρ στην Κωνσταντινούπολη.