Europa League: Ισοπαλία ΠΑΟΚ στη Γρανάδα, ήττες για ΑΕΚ και Ομόνοια

ΓΡΑΝΑΔΑ-ΠΑΟΚ
ΓΡΑΝΑΔΑ-ΠΑΟΚ Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ
Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ

Στο τρίτο λεπτο των καθυστερήσεων λύγισαν οι πρωταθλητές Κύπρου από την Αϊντχόφεν αν και προηγήθηκαν με εντυπωσιακό τέρμα πίσω από την σέντρα

Χωρίς να ηττηθεί επιστρέφει από την Ισπανία η ομάδα του ΠΑΟΚ, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με την Γρανάδα με την οποία έμεινε ισόπαλος χωρίς τέρματα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο διεκδικώντας το γκολ απέναντι σε αυτήν της Ανδαλουσίας. Μάλιστα στο 28', από σέντρα του Ινγκασον, ο Σβαμπ έκανε πλασαριστό σουτ που κατέληξε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της ισπανικής ομάδας.

Στην επανάληψη η Γρανάδα κατέβηκε πιο επιθετικά αλλά στο τελευταίο δεκαέπτο ήταν ο ΠΑΟΚ που είχε δυο καλές ευκαιριες να σκοράρει με πλασέ του Κάρολ Σβιντέρσκι και σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σβαμπ σπρώχθηκε από αντίπαλο του μέσα στην περιοχή και ζήτησε την έσχατη των ποινών, χωρίς όμως ο πορτογάλος διαιτητής να καταλογίσει την παράβαση.

Έτσι με τελικό αποτέλεσμα το ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Γρανάδα, με τον ΠΑΟΚ να είναι ικανοποιημένος από την εμφάνιση, όχι όμως και από το τελικό αποτέλεσμα, που θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν νικηφόρο αφού δημιούργησε, αλλά και έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αϊντχόφεν κατάφερε στο τρίτο λεπτο των καθυστερήσεων να νικήσει την Ομόνοια στην Κύπρο, η οποία προηγήθηκε πριν το ημίωρο με το τρομερό τέρμα του Γκόμεθ που είδε εκτος εστίας τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ πίσω από την σέντρα.

Το παιχνίδι στα ίσα έφερε η Αϊντχόφεν στο 40' όταν μετά από οργανωμένη επιθετική προσπάθεια ο Μάλεν εντός περιοχής με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και όλα έδειχναν ότι πήγαινε προς την ισοπαλία.

Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάλεν σόκαρε ξανά τους Κύπριους. Ο Τόμας του πέρασε ωραία τη μπάλα και ο άσος της Αϊντχόφεν δεν είχε πρόβλημα να γράψει το τελικό 1-2 και αν κάνει την ομάδα του αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2020 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
ΑΕΚ-ΛΕΣΤΕΡΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2020 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Νωρίτερα, στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ πάλεψε να γυρίσει το ματς όμως δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε 2-1 από τη Λέστερ, ελπίζοντας πλέον σε ένα θαύμα για να προκριθεί στους «32» του Europa League.

Οι Βάρντι στο 18' με πέναλτι και Τσάουντχαρι  στο 39' έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στις «Αλεπούδες» πριν βγει το ημίχρονο. Η ΑΕΚ μείωσε νωρίς στην επανάληψη με τον Τάνκοβιτς (49'), όμως το 1-2 έμεινε έως το τέλος, στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου της διοργάνωσης.

Ολα τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 2ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-0

Κλουζ-Γιουνγκ Μπόις 1-1  (62΄ Ρόντον - 69΄ Φάσναχτ)

2ος όμιλος

Άρσεναλ-Ντάνταλκ 3-0 (42΄ Νκετιά, 44΄ Γουίλοκ, 46΄ Πεπε)

Μόλντε-Ραπίντ Βιένης 1-0 (62΄ Ομοϊγιουάνφο)

3ο όμιλος

Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν 1-0 (80΄ Ολαγίνκα)

Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα 1-0 (23΄ Γκουϊρί)

4ος όμιλος

Μπενφίκα-Σταντάρ Λιέγης 3-0 (49΄πεν,76΄ Πίτζι, 66΄πεν. Βάλντσμιντ)

Ρέιντζερς-Λεχ Πόζναν 1-0 (66΄ Μορέλος)

5ος όμιλος

Ομόνοια-Αϊντχόφεν 1-2 (29΄ Γκόμεθ - 40΄,90΄+3 Μάλεν)

Γρανάδα-ΠΑΟΚ 0-0

6ος όμιλος

Σοσιεδάδ-Νάπολι 0-1 (56΄ Πολιτάνο)

Άλκμααρ-Ριέκα 4-1 (6΄ πεν. Κουπμέινερς, 20΄,60΄ Γκούντμουντσον, 51΄ Κάρλσον - 72΄ Κουλένοβιτς)

7ος όμιλος

Ζόρια-Μπράγκα 1-2 (90΄ Ιβανισένια - 4΄ Παουλίνιο, 11΄ Γκαϊτάν)

ΑΕΚ-Λέστερ 1-2 (48΄ Τάνκοβιτς - 18΄ πεν. Βάρντι, 39΄ Τσάουντρι)

8ος όμιλος

Μίλαν-Σπάρτα Πράγας 3-0 (24΄ Ντίας, 57΄ Λεάο, 67΄ Νταλότ)

Λιλ-Σέλτικ 2-2 (67΄ Τσελίκ, 75΄ Ικονέ - 28΄ Ελιουνούσι, 33΄ Κρίστι)

9ος όμιλος

Σίβασπορ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-2 (55΄ Καγιόντε - 69΄ πεν. Μπιτόν, 74΄ Πέρετζ)

Καραμπάχ-Βιγιαρεάλ 1-3 (78΄ Κβαμπενά - 80΄ Πίνο, 85΄, 90΄ πεν. Αλκάθερ)

10ος όμιλος

Αντβέρπ-Τότεναμ 1-0 (29΄ Ρεφαέλοφ)

ΛΑΣΚ Λιντς-Λουντογκόρετς 4-3 (2΄ Φιλίποβιτς, 12΄ Γκρούμπερ, 35΄ Ραγκούζ, 56΄ Μπάλιτς - 15΄, 62΄, 74΄πεν. Μανού)

11ος όμιλος

Φέγενορντ-Βόλφσμπεργκερ 1-4 (54΄ Μπεργκουΐς - 5΄ πεν., 13΄ πεν., 60΄ Λιντλ, 66΄ πεν. Γιόβελιτς)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-0

12ος όμιλος

Ερυθρός Αστέρας-Σλόβαν Λίμπερετς 5-1 (7΄, 22΄ Μπεν, 50΄ Γκάιτς, 67΄ Κάταϊ, 70΄ Φαλτσινέλι - 41΄ Μάτουσεκ)

Γάνδη-Χοφενχάιμ 1-4 (90΄ Κλάιντινστ, 36΄ πεν. Μπελφοντίλ, 52΄ Γκρίλιτς, 73΄ Γκατσίνοβιτς, 90΄+2 Μπαουμγκάρτνερ)