Με το... αριστερό στο ATP Finals ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς, file photo
Από euronews with naftemporiki.gr

Πρεμιέρα με το... αριστερό έκανε στο ATP Finals ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με ήττα την υπεράσπιση του «στέμματος» που κατέκτησε πέρυσι στο Λονδίνο από τον Ντόμινικ Τιμ με 2-1 σετ.

Αυτή την φορά ο Αυστριακός πήρε «εκδίκηση» για την ήττα του στον τελικό του 2019 από τον 23χρονο Τσιτσιπά, καθώς παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος και πιο ισορροπημένος στο παιχνίδι του.

Ο Τιμ πήρε το πρώτο σετ... στις λεπτομέρειες με 7-6(5), ο Τσιτσιπάς «απάντησε» άμεσα και ισοφάρισε σε 1-1 (6-4), αλλά στο τρίτο σετ ο 28χρονος Νο 3 στην παγκόσμια κατάταξη ξεκίνησε με 3-0 στα game κι έφτασε άνετα στο 6-3 και στη νίκη παίρνοντας μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στον τελικό της περσινής διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι-μπρέικ κι εκεί ο Τσιτσιπάς έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς προηγήθηκε 4-1 και 5-3, αλλά ο Τιμ με τέσσερις σερί πόντους έφτασε στη νίκη με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας «έσπασε» νωρίς το σερβίς του αντιπάλου του και κράτησε το δικό του ως το τελικό 6-4, αλλά στο τρίτο και αποφασιστικό σετ η εικόνα αντιστράφηκε, με τον Αυστριακό να κάνει γρήγορα break.

Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία του στο 5ο γκέιμ, που κράτησε πάνω από δέκα λεπτά, αλλά ο Τιμ κράτησε το σερβίς του, έκανε το 4-1 και έφτασε στο 6-3 και την τελική νίκη.