Τζούντο: Στη Ντόχα του Κατάρ το πρώτο μεγάλο γεγονός της χρονιάς

Τζούντο: Στη  Ντόχα του Κατάρ το πρώτο μεγάλο γεγονός της χρονιάς
Πνευματικά Δικαιώματα from Euronews video
Από euronews

Δυο χρυσά για τη Νότια Κορέα την πρώτη ημέρα του Grand Slam

Η Ντόχα του Κατάρ ήταν η «οικοδέσποινα» του πρώτου μεγάλου γεγονότος της χρονιάς του World Masters για το τζούντο. Η επανέναρξη των υποχρεώσεων της διεθνούς ομοσπονδίας έφερε τους κορυφαίους κάθε κατηγορίας στη μάχη για το χρυσό μετάλλιο.

* Αθλήτρια της ημέρας αναδείχθηκε η Ντίστρια Κρασνίγκι από το Κόσοβο που αντιμετώπισε στον τελικό την Γιαπωνέζα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2017, Τονάκι Φούνα.

Ο τελικός κράτησε μόλις 90 δευτερόλεπτα καθώς η Κοσοβάρα ήταν πραγματικά ασυναγώνιστη κατακτώντας τον τίτλο στα έως 48 κιλά των γυναικών. Ο Γενικός Γραμματέας της Ολυμπιακής Επιτροπής του Κατάρ, Γιασέμ Ρασεντ αλ Μπουινίν της απένειμε το χρυσό μετάλλιο.

«Είμαι πολύ περήφανη και χαρούμενη διότι σε κάθε αγώνα που έπαιξα τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια επέστρεφα στο σπίτι μου με ένα μετάλλιο. Φυσικά προπονούμαι πολύ σκληρά κάθε μέρα και έχω τον καλύτερο προπονητή και την καλύτερη ομάδα. Υποστηρίζουμε πολύ ο ένας τον άλλο» είπε η Κρασνίγκι.

* Αθλητής της ημέρας ήταν ο Κιμ Ουόν Ζιν από τη Νότια Κορέα που κέρδισε τον Γιανγκ Γιουν Βέι από την Ταιπέι στα έως 60 κιλά με ένα φανταστικό tani otoshi. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη επιτυχία έως σήμερα για τον νεαρό Kορεάτη. Τα μετάλλια απονεμήθηκαν από τον Χουσείν αλ Μουσάλαμ Γενικό Διευθυντή του Ολυμπιακού Συμβουλίου της Ασίας.

«Από τον πρώτο αγώνα πάλεψα με ισχυρούς αντιπάλους, όπως τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2019 και όλοι οι αγώνες μου ήταν πολύ δύσκολοι. Ποτέ δεν τα παρατήρησα και έκανα το καλύτερο, ώστε να μπορέσω να κερδίσω» είπε ο Νττιοκορεάτης τζουντόκα.

* Στην κατηγορία έως 52 κιλά των γυναικών το νούμερο ένα στον κόσμο η Γαλλίδα Αμαντίν Μπουσάρ, κέρδισε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2017, Σισίμε Άι από την Ιαπωνία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Ο αντιπρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, Ομπαίντ αλ Ανζι έκανε τις απονομές.

* Στα έως 66 κιλά ο Νοτιοκορεάτης Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2015, Αν Μπαούλ αντιμετώπισε τον Ισραηλινό, Μπαρούχ Σμάιλοφ και εξασφάλισε το χρυσό με wazari. Ήταν το δεύτερο χρυσό για τους νοτιοκορεάτες. στους αγώνες της Ντόχα. Ο Ζαν Λικ Ροζέ γενικός γραμματέας της Διεθνούς Ομοσπονδίας του τζούντο απένειμε τα μετάλλια.

* Στα έως 57 κιλά, η Γιαπωνέζα Γιοσίντα Τσουκάσα έπαιξε με τη Γαλλίδα, Σάρα Λεόν Κισάκ στον τελικό και  κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την γιαπωνέζικη ομάδα στο τουρνουά της Ντόχα. Ο Χαμπίμπ Σισοκό αντιπρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας απένειμε τα μετάλλια.

* Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Ρώσο Αλμπέρτ Ογκουζόφ στον αγώνα του με αντίπαλο τον Τυνήσιο Φράι  Ντχουιμπί.

Ο καλύτερος τρόπος για την αγωνιστική έναρξη του τζούντο το 2021!