Πνευματικά Δικαιώματα from Euronews video
Από euronews

Δεύτερη ημέρα του World Masters στη Ντόχα του Κατάρ

Δεύτερη ημέρα World Masters στο τζούντο και αθλήτρια της αγωνιστικής αναδείχθηκε η τετράκις πρωταθλήτρια κόσμου, Κλαρίς Αγμπεγκνένου από τη Γαλλία, η οποία απέδειξε ότι παρά την πολύμηνη αγωνιστική απραξία ελέω της πανδημίας βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο τελικός ήταν μια επανάληψη των μαχών της με τη Γιαπωνέζα, Ναμπεκούρα Νάμι στα Grand Slam του 2018 και του 2019.

Η Γαλλίδα τζουντόκα με μια έξοχη κίνηση kosoto gari κατέκτησε το δεύτερο χρυσό της σε Masters της διεθνούς ομοσπονδίας και έκανε το 2-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Τα μετάλλια απένειμε ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας τζούντο, Μάριους Βίζερ .

«Ήξερα ότι θα είναι μια πολύ σκληρή μάχη, διότι είναι μια πολύ δυνατή τζουντόκα και οι γιαπωνέζοι μάχονται σκλητά για τη νίκη. Είχα συγκέντρωση για να πάρω τον έλεγχο και να τον διατηρήσω μέχρι το τέλος του αγώνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις την έκβαση του», είπε η Γαλλίδα τζουντόκα.

* Αθλητής της ημέρας αναδείχθηκε ο ανερχόμενος αστέρας του τζούντο Γεωργιανός, Τάτο Γκριγκαλασβίλι. Ο νεαρός τζουντόκα κατέκτησε στη Ντόχα το πρώτο του χρυσό σε Master, ως συνέχεια του τίτλου στο τελευταίο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Γκριγκαλασβίλι έφτασε στον τελικό νικώντας όλους του αντιπάλους του με ippon. Στον τελικό νίκησε με wazari τον Ολλανδό ντε Βιτ ο οποίος έδωσε σκληρή μάχη για να αντιμετωπίσει τον εξαιρετικό Γεωργιανό τζουντόκα. Τα μετάλλια απένειμε ο Φλορίν Ντανιέλ Λασκάου, αθλητικός διευθυντής της Διεθνούς Ομοσπονδίας του τζούντο.

«Προσπάθησα να είμαι σκληρός σε κάθε τεχνική και πάντα προσπαθώ να δίνω το καλύτερο δυνατό στην τεχνική μου. Είμαι χαρούμενος γιατί τα έδωσα όλα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο σήμερα ειδικά στον τελικό», είπε ο Γεωργιανός τζουντόκα.

* Στην κατηγορία των έως 73 κιλών των αντρών ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2018, Αν Τσαγκρίμ κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε Grand Slam. Πήρε το μετάλλιο του από τον αντιπρόεδρο της Διεθνούς Ομοσπονδίας, Μανουέλ Λαρανάγκα.

* Στα έως 70 κιλά των γυναικών η γιαπωνέζα, Γιόκο Όνο έπαιξε στον τελικό με τη Ρωσίδα, Ταμάζοβα κατακτώντας για τη χώρα της ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο. Την απονομή έκανε ο επίσης αθλητικός διευθυντής της Διεθνούς Ομοσπονδίας, Βλαντιμίρ Μπάρτα.

* Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Τσεντ Οτσίρ από την Μογγολία με ένα εκπληκτικής δυναμικής ippon!

Οι αγώνες της Ντόχα ολοκληρώνονται την τρίτη ημέρα με τις μεγάλες κατηγορίες που πάντα δίνουν ξεχωριστή νότα στους αγώνες του τζούντο.