Αυστραλιανό Όπεν: Νίκη θρίλερ του Τσιτσιπά απέναντι στον Κοκκινάκη

Stefanos Tsitsipas
Από euronews with naftemporiki.gr

Ήταν ένα παιχνίδι θρίλερ αφού οι δύο τενίστες έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Την πρόκριση του στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν κατάφερε να κερδίσει με δυσκολία ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον ελληνοαυστραλό Θανάση Κοκκινάκι.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα με τους δύο τενίστες να τα παίζουν όλα και τελικά ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον αγώνα με 3-2.

Ο Κοκκινάκης κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ ενώ στην συνέχεια ο Τσιτσιπάς κέρδισε τα επόμενα δύο σετ όμως το τέταρτο πήγε στον Κοκκινάκη που έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 2-2. Όμως μετά από 4 ώρες και 32 λεπτά το παιχνίδι τελείωσε με τον Στέφανο Τσιτσιπά να παίρνει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν στην Μελβούρνη.

Συνεχίζει ακάθεκτη η Μπάρτι

Η Άσλεϊ Μπάρτι δυσκολεύτηκε στο δεύτερο σετ απέναντι στο νο387 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντάρια Γκαβρίλοβα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-0 (6-1, 7-6) και το «εισιτήριο» για τον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν στο Τένις.

Στην Rod Laver Arena η κορυφαία τενίστρια του κόσμου αυτή την εποχή έκανε «περίπατο» στο πρώτο σετ (6-1), αλλά στο δεύτερο η Γκαβρίλοβα της έβαλε δύσκιλα και χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλες τις δυνάμεις της για να πάρει τη νίκη και να πανηγυρίσει.

Η Μπάρτι επιδιώκει να γίνει η πρώτη αθλήτρια από την Αυστραλία, που θα κερδίσει το τουρνουά της Μελβούρνης, για πρώτη φορά από το 1978.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε με τον αποκλεισμό της κατόχου του τροπαίου, Σοφία Κένιν (ΗΠΑ), η οποία ηττήθηκε στον 2ο γύρο από την Εσθονή, Καϊάι Κανέπι (νο 65 στον κόσμο), με 6-3 και 6-2!

Προχωρά ακάθεκτος και ο Ρούμπλεφ

Την πολύ καλή κατάσταση που βρίσκεται επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη ματς του Αυστραλιανού Όπεν ο Αντρέι Ρούμπλεφ, ο οποίος νίκησε δύσκολα, αλλά χωρίς να χάσει σετ τον Τιάγκο Μοντέιρο με 3-0 σετ (6-4 6-4, 7-6(8).

Ο 23χρονος Ρώσος μετά την επιτυχία του επί του Βραζιλιάνου έκανε το 6Χ6 στα ματς που έχει δώσει στην τρέχουσα περίοδο, προερχόμενος από την κατάκτηση του ATP Cup για τη Ρωσία.

Στο 3ο σετ, μάλιστα, ο Ρούμπλεφ χρειάστηκε να σώσει 4 set points του Μοντέιρο, τρία όταν σέρβιρε στο 4-5 για να παραμείνει στο 3ο σετ και άλλο ένα στο tie break που ακολούθησε.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (3ο γύρο) ο νεαρός τενίστας θ΄ αντιμετωπίσει έναν ακόμη αριστερόχειρα, τον βετεράνο Φελισιάνο Λόπεζ, ο οποίος έκανε την υπέρβαση απέναντι στο νο 31 του ταμπλό, Λορένζο Σονέγκο, τον οποίο νίκησε με 3-2 σετ αφού βρέθηκε να χάνει 0-2!

Τελικά τα κατάφερε (5-7, 3-6, 6-3, 7-5, 6-4) και θα βρεθεί στον 3ο γύρο του κορυφαίου Grand Slam για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια.

Αντίθετα, ο συμπατριώτης του Κάρλος Αλκαράζ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Μίκαελ Ίμερ και αποκλείστηκε στην πρώτη του παρουσία σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης.

Ο 22χρονος Σουηδός (νο 95 στον κόσμο) επικράτησε 2-6, 6-4, 6-4, 7-6(5) του 17χρονου Ισπανού και θα παίξει για πρώτη φορά σε φάση των «32» ενός Grand Slam.

Συνεχίζει στο τουρνουά της Μελβούρνης και ο Κάρεν Κατσάνοφ μετά τη νίκη του με 3-0 (6-2, 6-4, 6-4) επί του Ρικάρντας Μπεράνκις αλλά και ο Κάσπερ Ρουντ που επιβλήθηκε με 3-1 του Τόμι Πολ.