Πνευματικά Δικαιώματα Federazione internazionale di judo (IJF)
Από euronews

Ολοκληρώθηεκ το Grand Slam τζουντο στο Τελ Αβίβ

Η αρένα στο Τελ Αβίβ φωτίστηκε για την τελευταία ημέρα ενός ιστορικού Grand Slam στο τζούντο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρομάν Ντικό ήταν ασταμάτητη στα + 78 κιλά τη μεγάλη κατηγορία των πρωταθλημάτων του τζούντο στις γυναίκες.

Στον τελικό επικράτησε της Ροσέλ Νούνες από την Πορτογαλία με χαρακτηριστική άνεση καθώς την νίκησε μόλις 10 δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα.

Η Ταξίαρχος Μίρι Ρεγκέβ μέλος της Κνεσέτ και υπουργός Μεταφορών και Οδικής Ασφάλειας του Ισραήλ απένειμε στη Ντικό το χρυσό μετάλλιο.

«Ήμουν έτοιμγ για μάχη και να κάνω το καλύτερο δυνατό σε κάθε αγώνα. Αυτό ήταν το βασικό, ήμουν έτοιμη να πολεμήσω σε κάθε αγώνα», είπε η Ντικό.

Ο Ολλανδός Μάικλ Κορέλ επέστρεψε στη συνηθισμένη απίστευτη φόρμα του,στα έως 100 κιλά των αντρών όπου ήταν κυρίαρχος από την αρχή έως το τέλος.

Στον τελικό αντιμετώπισε την πιο δύσκολη πρόκληση, τον Πίτερ Πάλτικ από το Ισραήλ. Μια γρήγορη κίνηση του έδωσε το προβάδισμα και την τελική νίκη μέσα στο σπίτι του αντιπάλου του.

Ο Χίλι Τρόπερ, υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού του Ισραήλ απένειμε στον Κορέλ το μετάλλιο.

«Η τακτική μου δεν ήταν ξεχωριστή, απλά άρχισα να παίζω ξανά τζούντο.  Μερικές φορές έχεις πίεση υπερβολική πίεση που βάζεις στον εαυτό σου και κλειδώνεις . Αυτό που έδειξα σήμερα είναι το τζούντο μου» είπε ο Κορέλ.

Η Άννα Μαρία Βάγκνερ πήρε το χρυσό μετάλλιο στα έως 78 κιλά των γυναικών. Η Γιάρντεν Γκέρμπι, Ολυμπιονίκης και Παγκόσμια Πρωταθλήτρια απένειμε στη Βάγκνερ το μετάλλιο της.

Ο Γεωργιανός Λόσα Μπεκαουρί στα έως 90 κιλα νίκησε τον Ισπανό πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Σεραζασβίλι.

Ο Λάζλο Τοθ μέλος της επιτροπής συντονισμού της Διεθνούς Ομοσπονδίας και  Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τζούντο της Ουγγαρίας απένειμε στον Μπεκαουρί το μετάλλιο του.

Ακολούθησε μια ακόμη σημαντική επιτυχία για το τζούντο της Γεωργίας καθώς ο Γκέτα Ζαλασβίλι πήρε το Χρυσό στα + 100 κιλά.

Ο Άλεξ Γκιλάντι μέλος της ΔΟΕ και αντιπρόεδρος της επιτροπής συντονισμού των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020, απένειμε το μετάλλιο.