EventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ

Τουρνουά Ρότερνταμ: Με ανατροπή στην τετράδα ο Τσιτσιπάς

Στιγμιότυπο από την προσπάθεια του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Ρότερνταμ
Στιγμιότυπο από την προσπάθεια του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Ρότερνταμ Πνευματικά Δικαιώματα Peter Dejong/The Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Peter Dejong/The Associated Press
Από euronews with ΑΠΕ ΜΠΕ
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Πέρα από την παρουσία του στα ημιτελικά εξασφάλισε και την επιστροφή στο νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης

Παρότι βρέθηκε δύο φορές «με την πλάτη στον τοίχο», ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Κάρεν Κατσάνοφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά του Ρότερνταμ.

Ο Ρώσος τενίστας (Νο 21 στον κόσμο) αιφνιδίασε τον Έλληνα πρωταθλητή, έκανε νωρίς break και πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε 5-0 και τελικά το κέρδισε με 6-3.

Στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, ο Κατσάνοφ πήρε προβάδισμα 3-1 με break, αλλά ο Στέφανος απάντησε αμέσως και επανέφερε την ισορροπία. Ο Ρώσος προηγήθηκε 5-4, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε, «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και τελείωσε το ματς με 4-6, 6-3, 7-5, μετά από 2 ώρες και 42 λεπτά.

Στα ημιτελικά, ο Έλληνας τενίστας το απόγευμα του Σαββάτου (6/03, 16:00) θα τεθεί αντιμέτωπος με τον επίσης Ρώσο, Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη και 4 στο ταμπλό του τουρνουά) με στόχο την πρόκρισή στο μεγάλο τελικό.

Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις υπάρχει απόλυτη ισορροπία, με το σκορ να είναι στο 2-2. Ο Τσιτσιπάς έχει επικρατήσει στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις τους (Roland Garros και ATP Finals 202), ενώ ο Ρώσος νίκησε στον πρώτο γύρο του US Open 2019 και στον περσινό τελικό του Αμβούργου.

Ο Ρούμπλεφ βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση από τις αρχές του 2020 και είναι χαρακτηριστικό ότι τρέχει από τότε ρεκόρ 52-11, έχοντας, μάλιστα, κατακτήσει και 5 τίτλους! Το φετινό του ρεκόρ είναι 12-1 και έχει ηττηθεί μόνο από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στην προημιτελική φάση του πρόσφατου Australian Open.

Παράλληλα, με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς εξασφάλισε την επιστροφή του στο No5 της παγκόσμιας κατάταξης από την προσεχή Δευτέρα (8/3), ρίχνοντας στην 6η θέση τον Ρότζερ Φέντερερ.