Τζούντο: Σαρωτικοί οι Ιάπωνες στην Τασκένδη

Πνευματικά Δικαιώματα from Euronews video
Από euronews

Ολοκληρώθηκε το Grand Slam στην πρωτεύουσα του Ουζμπεκιστάν

Η τρίτη και τελευταία ημέρα του Grand Slam τζούντο στην Τασκένδη κύλησε εν μέσω πανηγυρισμών των δεκάδων θεατών, που ποθούσαν καιρό να δουν από κοντά τους ήρωες του τατάμι.

* Αθλητής της ημέρας αναδείχθηκε ο Βέλγος Τόμα Νικιφόροφ στα έως 100 κιλά, καθώς κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στο Grand Slam της Τασκένδης.

Μετά από μια σειρά δυνατών αγώνων στα προκριματικά και στον ημιτελικό, αντιμετώπισε για το χρυσό μετάλλιο τον Μπόρις Γκεοργκίεφ από τη Βουλγαρία.

Ο Νικηφόροφ επικράτησε με διπλό wazari κατακτώντας την πρώτη θέση του βάθρου. Τα μετάλλια απένειμε ο αντιπρόεδρος της παγκόσμιας ένωσης της πάλης, Ακχρόλ Ρουζιέφ.

«Η μητέρα μου έκλαιγε είμαι πολύ κοντά με τη μητέρα μου και ξέρει τι πέρασα, ξέρουν ότι έχω υποφέρει πολύ και είναι πολύ πιο ευτυχισμένοι από εμένα. Είμαι επίσης χαρούμενος που επιτέλους φέρνω ένα μετάλλιο στη μικρή μου κόρη», είπε ο Νικιφόροφ.

* Η Ουμέκι Μάμι στα έως 78 κιλά των γυναικών, νίκησε στον τελικό την Κάρλα Προντάν από την Κροατία. Μια ακόμη επιτυχία για το γιαπωνέζικο τζούντο που έφτασε τα εννέα χρυσά μετάλλια στην Τασκένδη.

Την απονομή έκανε ο πρόεδρο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τέκμπολ, Γκάμπορ Μπορσάνι.

«Εμείς οι τζούντοκα, μπορούμε να πούμε ότι το κύριο πεδίο μάχης μας είναι στο τατάμι, εκεί είναι που μπορούμε να λάμψουμε», είπε η Ουμέκι Μάμι.

* Στα + 78 κιλά των γυναικών η πρωτιά ανήκε στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ακίρε Ζόνε από την Ιαπωνία, που νίκησε την Βραζιλιάνα, Μπεατρίζ Σόουζα.

Τα μετάλλια απένειμε ο Ουμπέκ Κασίμοφ γενικός γραμματέα της εθνικής Ολυμπιακής Επιτροπής του Ουζμπεκιστάν.

* Στα + 100 κιλά ο Καγκεούρα Κοκόρο σημείωσε ένα απίστευτο wazari και κατέκτησε επάξια το χρυσό μετάλλιο. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της ασιατικής ένωσης Σάμπο, Αλάμ Μουλάεφ.

* Στο έως 90 κιλά οι πρώην πρωταθλητές Ονόε Κοσέι και Ηλίας Ηλιάδης παρακολούθησαν από τις θέσεις του προπονητή, τους Ναγκασάβα Κέντα και Νταβλάτ Μπομπόνοφ, να αγωνίζονται σκληρά για το χρυσό μετάλλιο. Ένα αποφασιστικό wazari από τον Ναγκασάβα σφράγισε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο για την Ιαπωνία.

Τα μετάλλια απένειμε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας τζούντο του Ουζμπεκιστάν, Αζιζιόν Καμίλοφ.

Ήταν ένα εξαιρετικό αθλητικό τριήμερο τζούντο και ενθουσίασε το κοινό που παρακολούθησε τα μεγάλα αστέρια στο τατάμι της Τασκένδης.