Ρολάν Γκαρός: Στα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπας στο Ρολάν Γκαρός 2021
Ο Στέφανος Τσιτσιπας στο Ρολάν Γκαρός 2021 Πνευματικά Δικαιώματα Thibault Camus/Associated Press

Επικράτησε 3-0 σετ του Ισπανού Καρένιο Μπούστα (Νο12 στον κόσμο) για τους «16» του γαλλικού γκραν σλαμ

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και πήρε για δεύτερη σερί χρονιά την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Ο Έλληνας τενιστας ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα και πήρε άνετα τα δύο πρώτα σετ με 6-3 και 6-2.

Στο τρίτο, ο Ισπανός, νούμερο 12 της παγκόσμιας κατάταξης, έδειξε τα δόντια του, προηγήθηκε με 3-0 και 4-1 αλλά ο Τσιτσιπάς ανέκαμψε. Έκανε το κρίσιμο μπρέικ στο 11ο γκέιμ και έκλεισε το ματς με 7-5, σε λιγο πάνω από δυο ώρες.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά ο «κακός του δαίμονας» Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο Ρώσος τενίστας, Νο2 στο ταμπλό, επικράτησε του Χιλιανού Κριστιάν Γκαρίν με 6-2, 6-1, 7-5 και θα επιχειρήσει να κόψει τον δρόμο του Έλληνα πρωταθλητή προς μια δεύτερη σερί παρουσία στα ημιτελικά του γαλλικού Όπεν.

Τσιτσιπάς: Όλα λειτούργησαν καλά

Απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση και τη νίκη του επί του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, στον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός, εμφανίστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. «Όλα λειτούργησαν καλά για εμένα σήμερα. Αισθανόμουν καλά μέσα στο γήπεδο, η στρατηγική που υιοθέτησα απέδωσε, το σερβίς μου ήταν καλό. Τα παιχνίδια με έναν παίκτη όπως ο Πάμπλο με βοηθούν να βγάλω το καλύτερο μου τένις», είπε ο Έλληνας πρωταθλητής, στις πρώτες του δηλώσεις μετά το ματς.

Λίγο αργότερα, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ, ο Τσιτσιπάς τόνισε: «Νομίζω δεν έχει να κάνει με το πόσο εύκολα ή δύσκολα ήρθε η νίκη. Τα πράγματα έγιναν όπως τα θέλαμε και στο τρίτο σετ. Κατάφερα και έκανα το comeback, έδειξα ότι είμαι ακόμα στο παιχνίδι. Ήταν σημαντικό ότι δεν άφησα το τρίτο σετ να κατρακυλήσει. Είμαι χαρούμενος με την απόδοσή μου και το πώς αισθάνθηκα μέσα στο γήπεδο. Το παιχνίδι μου ήταν πολύ κοντά στο να είναι εξαιρετικό».

Αποχώρησε ο Φέντερερ από το Ρολάν Γκαρός

Την αποχώρησή του από τη συνέχεια του Ρολάν Γκαρός ανακοίνωσε ο Ρότζερ Φέντερερ, που επρόκειτο να αντιμετωπίσει την Δευτέρα για τη φάση των «16» τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι. Ο Ελβετός, που σε δύο μήνες κλείνει τα 40, είχε αφήσει να εννοηθεί ότι σκέφτεται σοβαρά να μη συνεχίσει στο τουρνουά, μετά τη δύσκολη νίκη επί του Γερμανού Ντόμινικ Κέπφερ, σε ένα ματς που κράτησε πάνω από 3,5 ώρες.

Προερχόμενος από σοβαρό τραυματισμό και εγχείριση στο γόνατο, ο Φέντερερ έχει ξεκαθαρίσει ότι επικεντρώνει την προσοχή του στο Γουίμπλεντον, αλλά και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο όπου σκοπεύει να να συμμετάσχει.