Κύπρος: Φιλική ήττα με 4-0 στην Ουκρανία

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα Jeff Holmes/PA Wire
Πνευματικά Δικαιώματα Jeff Holmes/PA Wire
Από euronews with ΚΥΠΕ

Με δέκα παίκτες από το 36ο λεπτό αγωνιζόταν το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου

Την ήττα με 4-0 γνώρισε η Εθνική Κύπρου από την Ουκρανία σε φιλική αναμέτρηση στο Στάδιο OSK Metalist.

`Η Κύπρος με καλή μεσοαμυντική οργάνωση στάθηκε καλά μέχρι τη φάση που άλλαξε τις ισορροπίες.

Στο 36ο λεπτό η Ουκρανία κέρδισε πέναλτι και ο Παναγιώτου αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα. Ο Γιαρμολέκνο ήταν έυστοχος από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου καταλογίστηκε δεύτερο πέναλτι υπέρ της Ουκρανίας, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ζιντσένκο για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 60ο λεπτό ο Γιάρεμσουκ πέτυχε το 3-0 και στο 65ο λεπτό μετά από σουτ του Γιαρμολένκο η μπάλα κτύπησε στον Κ. Σωτηρίου και κατέληξε στα δίκτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Παναγή, Α. Παναγιώτου, Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Ν. Ιωάννου, Αβραάμ (46` Κούσουλος), Αρτυματάς (78` Γκογκιτς), Χ. Κυριάκου (70` Ζαχαρίου), Παπουλής (60` Κάστανος), Μ. Ηλία (46` Χριστοφή), Πίττας (84` Λοϊζου).

Αναπληρωματικοί: Μιχαήλ, Παρασκευάς, Ανδρέου, Θ. Νικολάου, Κυπριανού, Κ. Ηλία.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Κατσαντώνης και Ψάλτης.