NBA: Με σούπερ Γιάννη ισοφάρισαν οι Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνει στο καλάθι των Νετς στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής Πνευματικά Δικαιώματα Morry Gash/Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Morry Gash/Associated Press
Από euronews with ΑΠΕ ΜΠΕ

Με ηγέτη τον Αντετοκούνμπο, οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν τον τραυματισμό του Ίρβινγκ και ισοοφάρισαν 2-2 τη σειρά απέναντι στο Μπρούκλιν

Με προσήλωση στην άμυνα και ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς επικράτησαν άνετα με 107-96 των Νετς στο Game 4 στο Μιλγουόκι και ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2 των ημιτελικών της Ανατολής.

Καθοριστικό σημείο του ματς, ο τραυματισμός του Κάιρι Ίρβινγκ έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο αστράγαλος του σταρ της ομάδας του Μπρούκλιν γύρισε πάνω στο πόδι του Γιάννη και ελλείψει Χάρντεν άφησε τον Κέβιν Ντουράντ να παλεύει μόνος του.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Μπακς με διαδοχικά τρίποντα έτρεξαν ένα σερί 14-2, απάντησαν στο ορμητικό ξεκίνημα του Μπρούκλιν. Από το σημείο εκείνο και μετά, με ατσάλινη άμυνα και τον Αντετοκούνμπο να βρίσκει τους διαδρόμους στο αντίπαλο καλάθι, μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο.

Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας των «Ελαφιών» ήταν η απόφαση του τεχνικού του Μπρούκλιν, Στιβ Νας, να περάσει στο παρκέ τέσσερις... ρεζέρβες περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, σηκώνοντας «λευκή πετσέτα».

Κορυφαίος του Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 19 πόντους και 8 ασίστ πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον. Από τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα ξημερώματα της Τετάρτης (2.30 ώρα Ελλάδας και Κύπρου) η σειρά επιστρέφει στο Μπρούκλιν για το πέμπτο ματς της σειράς.