Πνευματικά Δικαιώματα Jose Manuel Vidal/AP
Από euronews with ΑΠΕ - ΜΠΕ

«Κόλλησαν» στο μηδέν απέναντι στην Σουηδία οι «Φούριας Ρόχας». Κερδισμένοι της ημέρας Σλοβακία και Τσεχία

Απογοητευτική πρεμιέρα για την Ισπανία στο Euro 2020.

Οι «Φούριας Ρόχας» έπεσαν πάνω στο «κίτρινο τείχος» που έστησε η Σουηδία στο Λα Καρτούγια της Σεβίλης και παρότι ανέβασαν ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Όλσεν.

Το τελικό 0-0 ικανοποίησε τους Σκανδιναβούς που είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Ισάκ.

Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, αλλά βάσει της εικόνας του ματς και των ευκαιριών που χάθηκαν το 0-0 ήταν... άδικο.

Σε τρεις περιπτώσεις στο διάστημα αυτό ο γκολκίπερ των Σουηδών, Όλσεν, έκανε σωτήριες επεμβάσεις σε κεφαλιά και σουτ του Όλμο, ενώ ο Μοράτα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον άλλοτε γκολκίπερ του ΠΑΟΚ πλάσαρε άουτ.

Με μία τεράστια ευκαιρία για τους Σουηδούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Από εξαιρετική προσπάθεια του Ισάκ στην περιοχή και γύρισμα... πάρε βάλε στον Μπεργκ, ο 34χρονος στράικερ απέτυχε να σκοράρει σε άδεια εστία.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Ισπανία πήρε πλήρως τον έλεγχο του ματς, απείλησε με ένα σουτ του Όλμο λίγο πριν το 70ό λεπτό, στο 90΄ με την κεφαλιά του Μορένο να βρίσκει ξανά σε ετοιμότητα τον Όλσεν, όπως και στο 90΄+3 με τον Σαράμπια να μην μπορεί να σκοράρει από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση (η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σουηδού πορτιέρε).

Ηταν η πρώτη ισοπαλία στην 4η μεταξύ τους αναμέτρηση σε μεγάλη διοργάνωση, με την Ισπανία να μετρά δύο νίκες (Μουντιάλ 1978 και Euro 2008) και τη Σουηδία μία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1950!

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Λούστιγκ

Οι συνθέσεις:

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Λαπόρτ, Γιορέντε, Π.Τόρες, Άλμπα, Κόκε (87΄ Ρουΐθ), Ρόντρι (66΄ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Φ.Τόρες (74΄ Οϊαρθάμπαλ), Μοράτα (66΄ Σαράμπια), Όλμο (74΄ Μορένο)

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (75΄ Κραφθ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Ογκούστινσον, Έκνταλ, Όλσον (84΄ Καγιούστε), Σ.Λάρσον, Φόρσμπεργκ (84΄ Μπένγκτσον), Μπεργκ (69΄ Κουάισον), Ισακ (69΄ Κλάεσον)

Με το... δεξί η Σλοβακία

Η πρώτη συνάντηση ανάμεσα σε Πολωνία και Σλοβακία σε τελική φάση κορυφαίας διοργάνωσης, ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την δεύτερη με 2-1, στο ματς της πρεμιέρας του 5ου ομίλου του Euro 2020, που διεξήχθη στην Αγία Πετρούπολη.

Η καλή παράδοση που έχουν οι Σλοβάκοι απέναντι στους Πολωνούς συνεχίστηκε και σήμερα, με το συγκρότημα του Στέφαν Τάρκοβιτς να επικρατεί για 4η συνεχόμενη φορά στις πέντε τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ενώ συνολικά ήταν η 5η νίκη στα 10 ματς που έχουν δώσει έως τώρα στην Ιστορία τους.

Η Πολωνία από την άλλη έμεινε με μόλις μία νίκη στα 10 τελευταία ματς που έχει δώσει σε κορυφαία διοργάνωση, όπως και το μεγάλο της αστέρι και πρώτος σκόρερ της Ευρώπης για τη σεζόν 2020/2021, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχει σκοράρει μόλις μία φορά σε 11 ματς τελικής φάσης κορυφαίας διοργάνωσης που έχει λάβει μέρος (με την Πορτογαλία στους προημιτελικούς του 2016).

Με το αυτογκόλ του Στσέζνι στο 18΄, το πρώτο στα χρονικά των τελικών φάσεων Euro που πετυχαίνει τερματοφύλακας, προηγήθηκε η Σλοβακία, που ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη στο πρώτο 456λεπτο και δικαίως μπήκε προηγούμενη στ΄ αποδυτήρια.

Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα κατάφερε με το... καλημέρα στην επανάληψη να φέρει το ματς στα ίσια με τον Λινέτι, αλλά λίγο αργότερα (62΄) έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κριχόβιακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Επτά λεπτά μετά την έξοδο του μέσου της Λοκομοτίβ Μόσχας ήρθε το νέο προβάδισμα των Σλοβάκων, με τον Χάμσικ να «σερβίρει» και τον Σκρίνιαρ να «εκτελεί» για το τελικό 2-1.

Με το τρίποντο στην Αγία Πετρούπολη η Σλοβακία οδηγεί στη βαθμολογία του 5ου γκρουπ και πλέον με θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Σουηδία την Παρασκευή κάνει άλμα πρόκρισης.

Διαιτητής: Ο.Χάντεγκαν (Ρουμανία).

Κίτρινες: Κριχόβιακ - Χούμποτσαν

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Στσέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (74΄ Πούχαζ), Λινέτι (74΄ Φρανκόφσκι), Κριχόβιακ, Κλιχ (85΄ Μόντερ), Γιόσβλακ, Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (85΄ Σφιντέρσκι)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79΄ Κοτσέλνικ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χαράσλιν (87΄ Ντούρις), Κούτσκα, Χρομάντα (79΄ Χροσόφσκι), Μακ (87΄ Σούσλοβ), Χάμσικ, Ντούντα (90΄+2 Γκρέγκους)

Τσεχία με σφραγίδα Σικ

Σικ... νίκη για την Τσεχία στην πρεμιέρα της στο Euro 2020, μέσα στο σπίτι της Σκωτίας, μπροστά σε 12.000 φιλάθλους στο «Hampden Park» της Γλασκόβης, για τον 4ο ομίλο (όπου συμμετέχουν επίσης Αγγλία και Κροατία).

Η πρώτη εμφάνιση της Σκωτίας σε μεγάλο τουρνουά, μετά από 23 χρόνια (τελευταία φορά ήταν το Μουντιάλ της Γαλλίας το 1998), ολοκληρώθηκε με απογοήτευση. Η νίκη της Τσεχίας φέρει την υπογραφή του 25χρονου επιθετικού της Λεβερκούζεν, Πάτρικ Σικ, που με δύο γκολ (46', 52') -το δεύτερο με σουτ λίγο κάτω από τη σέντρα- διαμόρφωσε τις αποστάσεις στο σκορ, αλλά επίσης και των αποφασισμένων Τσέχων αμυντικών, που σταμάτησαν με επιτυχία τις προσπάθειες των παικτών του Σβικ Κλάρκ.

Η απουσία του αμυντικού της Άρσεναλ, Κίεραν Τιέρνι (ο οποίος ήταν εκτός των 23), ήταν η μόνη έκπληξη στην ενδεκάδα της Σκωτίας, που παρουσίασε ο Στιβ Κλαρκ, αντικαθιστώντας τον με τον οπισθοφύλακα της Λιντς, Λίαμ Κούπερ, και μετατοπίζοντας τον Τζακ Χέντρι στα αριστερά.

Κλασική η ενδεκάδα των Τσέχων, δεδομένης της τιμωρίας του αμυντικού τους, Όντρεϊ Κούντελα (Σλάβια Πράγας), για ρατσιστική επίθεση κατά τη διάρκεια ενός αγώνα Europa League, με τη Ρέιντζερς στις 18 Μαρτίου στη Γλασκόβη.

Οι Σκωτσέζοι, τυπικά και ουσιαστικά οικοσεσπότες, ξεκίνησαν καλύτερα αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις ευκαιρίες των Ντάικς (18’) και -κυρίως- του Ρόμπερτσον (32’), όταν βρέθηκε σε θέση για γκολ, σούταρε αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Βάτσλικ. Ετσι ο Σικ, που είχε προειδοποιήσει από το 16’, άνοιξε (42’) το σκορ, όταν με γυριστή κεφαλιά από σέντρα του Κουφάλ, νίκησε τον Μάρσαλ.

Ο σκόρερ προσπάθησε με την έναρξη της επανάληψης (46’) να «καθαρίσει» το ματς, αλλά αυτή τη φορά ο Μάρσαλ σταμάτησε το σουτ που επιχείρησε. Άμεση (48’) η «απάντηση» των Σκωτσέζων, αλλά το σουτ του Χέντρι σταμάτησε το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βάτσλικ με υπερπροσπάθεια δεν απέτρεψε το αυτογκόλ του Κάλας.

Όμως ο 25χρονος επιθετικός της Λεβερκούζεν, Πάτρικ Σικ, επιβεβαιώνοντας το «νόμο» το ποδοσφαίρου περί ευκαιριών, λίγο κάτω από τη σέντρα, βλέποντας τον Μάρσαλ εκτός εστίας, επιχείρησε σουτ, σημειώνοντας (52’) ένα πανέμορφο γκολ (0-2), σημειώνοντας το 8ο γκολ στις 11 τελευταίες του διεθνείς εμφανίσεις.

Η Σκωτία προσπάθησε να αντιδράσει, δημιουργώντας τρεις πολύ καλές ευκαιρίες (61’ σε σουτ του Αρμστρονγκ, 65’ σε κεφαλιά του Χέινλι και 66’ με τον Ντάικς), χωρίς όμως να τα καταφέρει. Η τελευταία μεγάλη χαμένη ευκαιρία (90') ήταν για την Τσεχία, με πρωταγωνιστή τον επιθετικό του ΠΑΟΚ, Μίχαελ Κρμέντσικ (αντικατέστησε τον Σικ στο 87'), ο οποίος δε μπόρεσε να νικήσει τον Μάρσαλ.

Η Τσέχοι έπιασαν την Αγγλία στην κορυφή του 4ου Ομίλου και μοιάζουν φαβορί για την πρόκριση στους «16»

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία).

Κίτρινες: -

ΣΚΩΤΙΑ (3-5-2): Μάρσαλ, Ο' Ντόνελ (79' Φόρεστ), Χέινλι, Κούπερ, Χέντρι (67' ΜακΓκρέγκορ), Ρόμπερτσον, Άρμστρονγκ (67' Φρέιζερ), ΜακΓκιν, ΜακΤόμινεϊ, Κρίστι (46' Ανταμς), Ντάικς (79' Νίσμπετ)

ΤΣΕΧΙΑ (4-5-1): Βάτσλικ, Κουφάλ, Τσέλουστκα, Κάλας, Μπορίλ, Σούτσεκ, Κραλ (67' Χόλες), Νταρίντα (87' Σέβτσικ), Μάσοπουστ (72' Βίντρα), Γιάνκτο (72'Χλόζεκ), Σικ (87' Κρμέντσικ).