Euro 2020, 6ος όμιλος: Πορτογαλία και Γαλλία οδηγούν την κούρσα

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Η Πορτογαλία και η Γαλλία νίκησαν αντίστοιχα την Ουγγαρία και τη Γερμανία και είναι φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σαφώς ανώτερη της Γερμανίας, η Γαλλία χρειάστηκε το αυτογκόλ του Ματς Χούμελς στο 20ό λεπτό για να πάρει τη νίκη με 1-0 μέσα στο Μόναχο στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι του Euro. Οι Γάλλοι ήταν πολύ καλύτεροι απέναντι σε μια «νατσιοναλμάνσαφτ» που, παρά τη βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίστηκε σχεδόν κουρασμένη ήδη από την πρεμιέρα της στη διοργάνωση.

Μάλιστα οι Γάλλοι βρήκαν δίχτυα ακόμη δύο φορές, μία με τον Εμπαπέ κι άλλη μία με τον Μπενζεμά, όμως και τις δύο φορές τα γκολ ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ.

Απόδοση ποδοσφαιρικής δικαιοσύνης στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης, με την Πορτογαλία να παίζει την Ουγγαρία σαν τη γάτα με το ποντίκι και τους Μαγυάρους να αντέχουν μόνο για 84 λεπτά.

Τότε ήταν που η ομάδα του Φερνάντο Σάντος άνοιξε το σκορ με τον Γκερέιρο, μέχρι να αναλάβει ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο σούπερ σταρ των Πορτογάλων σκόραρε στο 87' με πέναλτι και στο 92' για το τελικό 3-0 κι έγραψε ιστορία, καθώς ανέβηκε με 11 γκολ στην κορυφή των σκόρερ των Euro, αφήνοντας πίσω του τον Μισέλ Πλατινί, ενώ έγινε και ο μοναδικός ποδοσφαιριστής με συμμετοχή σε πέντε τελικές φάσεις της διοργάνωσης.

Στη βαθμολογία του έκτου γκρουπ, Πορτογαλία και Γαλλία οδηγούν τον όμιλο, έχοντας η κάθε μία από τρεις βαθμούς, με τους Ίβηρες να βρίσκονται στην πρώτη θέση χάρη στη διαφορά τερμάτων. Η ήττα της Γερμανίας στριμώχνει αρκετά την ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ που για να εξασφαλίσει την πρόκριση ως δεύτερη θέλει δύο νίκες στα υπόλοιπα δύο ματς, την ώρα που στην επόμενη αγωνιστική η Γαλλία αντιμετωπίζει την Ουγγαρία και με νίκη προκρίνεται, ενώ η Γερμανία παίζει με την Πορτογαλία.

Την Τετάρτη Φινλανδία και Ρωσία ανοίγουν την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής στις 16:00 (Ελλάδας/Κύπρου), με τους Ρώσους να θέλουν να ρεφάρουν την άσχημη εικόνα κόντρα στο Βέλγιο και τους Φινλανδούς να ψάχνουν το δεύτερό τους τρίποντο. Ακολουθούν για τον πρώτο όμιλο στις 19:00 η Τουρκία με την Ουαλία και στις 22:00 η Ιταλία με την Ελβετία.