Euro 2020: Η Ελβετία απέκλεισε τη Γαλλία με σπουδαία ανατροπή

Οι Ελβετοί πανηγυρίζουν στο ματς με τη Γαλλία

Οι Ελβετοί βρέθηκαν να χάνουν με 3-1, ισοφάρισαν 3-3 στο 90' και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά με 5-4 στα πέναλτι

Μετά από ένα ακόμη σπουδαίο νοκ άουτ ματς στο Euro, το πρώτο που κρίθηκε στα πέναλτι,

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν με τον Σεφέροβιτς και θα μπορούσαν φτάσουν στο 2-0 αν δεν έχανε πέναλτι ο Ροντρίγκεζ στο 55'. Η Γαλλία αντέδρασε και με δύο γκολ του Μπενζεμά και ένα μαγικό τέρμα του Πογκμπά έκανε το 3-1 μέσα σε 18 λεπτά. Ο Σεφέροβιτς στο 81' μείωσε σε 3-2 και έκανε το ματς θρίλερ με τον Γκαβράνοβιτς να ισοφαρίζει με εκπληκτικό σουτ στο 90'.

Στην παράταση, η Γαλλία είχε την υπεροχή αλλά η Ελβετία κράτησε ανέπαφη την εστία της και οδήγησε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Ελβετοί ξεκίνησαν πρώτοι τις εκτελέσεις με τον Γκαβράνοβιτς να γράφει το 1-0. Ο Πογκμπά με εξαιρετικό χτύπημα ισοφάρισε σε 1-1 για τη Γαλλία, με τον Φαμπιάν Σερ για την Ελβετία να ευστοχεί με ψυχραιμία για το 2-1.

Δεύτερο πέναλτι για τη Γαλλία εκτέλεσε ο Ολιβιέ Ζιρού που είχε μπει ως αλλαγή να γράφει το 2-2. Το τρίτο πέναλτι της Ελβετίας εκτέλεσε ο στόπερ Ακάντζι και ευστόχησε για το 3-2, με τον Τουράμ για τους Γάλλους να ακολουθεί και να ισοφαρίζει σε 3-3.

Ο Βάργκας ανέλαβε να εκτελέσει το τέταρτο πέναλτι των Ελβετών και παρά την προσπάθεια του Λορίς που ακούμπησε τη μπάλα, έκανε το 4-3. Ο Κιμπεμπέ με εξαιρετική εκτέλεση ισοφάρισε σε 4-4 συνεχίζοντας τις καλές εκτελέσεις.

Η Ελβετία είχε τον Μεχμέντι ως τελευταίο εκτελεστή και δεν αστόχησε, κάνοντας το 5-4, και όλο το βάρος έπεσε στον Εμπαπέ που έπρεπε να ευστοχήσει για να μην αποκλειστεί η Γαλλία. Και όπως έχει γεμίσει η ιστορία του ποδοσφαίρου με μοιραίους, ο Εμπαπέ έγινε και αυτός μοιραίος, καθώς αστόχησε, με τον Ζόμερ να αποκρούει και να στέλνει την Ελβετία στους «8».

Εκεί οι Ελβετοί θα κοντραριστούν με την Ισπανία.