«Χρυσός» ο Μάριος Γεωργίου στη Ντόχα - Πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Μάριος Γεωργίου με το χρυσό μετάλλιο
Ο Μάριος Γεωργίου με το χρυσό μετάλλιο Πνευματικά Δικαιώματα ΚΟΑ/
Πνευματικά Δικαιώματα ΚΟΑ/
Από euronews with ΚΥΠΕ

Ο Κύπριος πρωταθλητής στη Γυμναστική Μάριος Γεωργίου κατέκτησε το Σάββατο το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο, στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στη Ντόχα.

Ο Κύπριος πρωταθλητής στη Γυμναστική Μάριος Γεωργίου κατέκτησε το Σάββατο το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο, στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στη Ντόχα και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο τον επόμενο μήνα.

Σε ανακοίνωσή του ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει θερμά τον Μάριο Γεωργίου για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο σύνθετο ατομικό, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχας.

Ο Γεωργίου αγωνίστηκε στον τελικό του μονόζυγου και κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου, συγκεντρώνοντας 14.466 βαθμούς, πράγμα που μας κάνει να νιώθουμε ξεχωριστή περηφάνια, καθώς και πίστη ότι με τη συμμετοχή του στην επικείμενη Ολυμπιάδα του Τόκιο μπορεί να πετύχει ένα μεγάλο άθλο, αναφέρεται.

Ο ΚΟΑ λέει τέλος ότι θα συνεχίσει να στηρίζει τις προσπάθειες του Μάριου Γεωργίου, αλλά και όλων των άλλων αθλητών. Συγχαίρει επίσης τον προπονητή του Μάριου, Παναγιώτη Πετρίδη, καθώς και την Κυπριακή Ομοσπονδία Γυμναστικής.

Ο εικοτριάχρονος Κύπριος αθλητής κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της Κύπρου σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο σύνθετο ατομικό, κατακτώντας την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση που διεξάχθηκε στην Πολωνία το 2019.

Την ίδια χρονιά στο δίζυγο κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους Πανευρωπαικούς Αγώνες στο Μινσκ της Λευκορωσίας.

Έχει ακόμη κερδίσει το 2018 δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες του Golden Coast στην Αυστραλία, δύο χρυσά , ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στην Tarragona της Ισπανίας.

Ακόμη το 2015 στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης που πραγματοποιήθηκαν στην Ισλανδία κατέκτησε έξι χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο. Ανακυρήχθηκε από την Διεθνή Ομοσπονδία Γυμναστικής ( FIG ) αθλητής Παγκόσμιας Κλάσης. Έλαβε μέρος στον τελικό του σύνθετου ατομικού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016.