Euro 2020: Στους «8» η Ουκρανία με...buzzer beater του Ντόβμπικ

Ο Αρτέμ Ντόμπικ σκοράρει στις καθυστερήσεις της παράτασης για την Ουκρανία

Η ομάδα του Σεβτσένκο απέκλεισε στην παράταση τη Σουηδία με 2-1

Το πιο αμφίρροπο ματς της νοκ άουτ φάσης των 16 του Euro είχε και την πιο απρόβλεπτη εξέλιξη. Με τον αγώνα Σουηδίας-Ουκρανίας να είναι στο 1-1 από το πρώτο ημίχρονο, με γκολ του ΖΙβτσένκο στο 27' για τους Ουκρανούς και του Φόρσμπεργκ στο 43', οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και οι Ουκρανοί πήραν το εισιτήριο στις καθυστερήσεις.

Ο Ντόμπικ με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Όλσεν και την άμυνα των Σουηδών που έπαιζαν με 10 παίκτες σχεδόν σε ολόκληρη την παράταση. Η ομάδα του Σεβτσένκο θα παίξει με την Αγγλία στους «8».