Euro 2020: Ιταλία - Ισπανία στον πρώτο ημιτελικό

Οι Ιταλοί νίκησαν με 2-1 τους Βέλγους στο Μόναχο - Αν και με 10 παίκτες για 40 λεπτά οι Ελβετοί, κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα της Αγίας Πετρούπολης στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι αλλά εκεί ηττήθηκαν από τους Ισπανούς

Η Ιταλία με την Ισπανία θα αναμετρηθούν στο πρώτο ημιτελικό του Euro 2020 στο Γουέμπλεϊ, την προσεχή Τρίτη. Η μεν «ακουάτρα ατζούρα» νίκησε με 2-1 το Βέλγιο στο Μόναχο στο βραδινό παιχνίδι της Παρασκευής, η δε «φούρια ρόχα» απέκλεισε στα πέναλτι μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι την Ελβετία στον πρώτο προημιτελικό που φιλοξένησε η Αγία Πετρούπολη.

Με «ήρωα» τον Ουνάι Σιμόν, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σαρ και Ακάνζι από τα έντεκα μέτρα, η Ισπανία επικράτησε της Ελβετίας στον πρώτο προημιτελικό του Euro 2020 με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση.

Άντεξαν οι Ελβετοί παίζοντας με δέκα παίκτες από το 81’ και με τις καταπληκτικές επεμβάσεις του Γιάν Ζόμερ έφτασαν ως τα πέναλτι, όμως οι Ισπανοί (που έχασαν τα... άχαστα στην παράταση) ήταν πιο ψύχραιμοι απ’ την άσπρη βούλα και πήραν τη μεγάλη πρόκριση.

Η Ισπανία ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά τον αγώνα με στόχο να πιέσει ψηλά την Ελβετία και να μεταφέρει το παιχνίδι στο δικό της «μισό». Και η πίεσή της καρποφόρησε πολύ νωρίς, καθώς στο 8’ έπειτα από κόρνερ του Πέδρι, η μπάλα κατέληξε στον Άλμπα εκτός περιοχής, που σούταρε με τη μία, με την προσπάθειά του να κοντράρει πάνω στον Ζακάρια και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Ζόμερ για το 1-0 των «ρόχας».

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Κόκε στο 50’ που έφυγε λίγο άουτ, όμως η εικόνα άλλαξε άρδην μετά το 55’. Η Ελβετία «προειδοποίησε» στο 56’ με την κεφαλιά του Ζακάρια που πέρασε ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Ουνάι Σιμόν, είχε δεύτερη μεγάλη φάση με τον Ζούμπερ στο 64’ (απέκρουσε ο Ισπανός γκολκίπερ) και στο 68’ έφερε το ματς στα ίσα. Οι Λαπόρτ και Πάου Τόρες «τράκαραν» σε μία φαινομενικά εύκολη φάση, η μπάλα «στρώθηκε» στον Φρόιλερ, ο οποίος έδωσε αριστερά στον Σακίρι που δεν αρνήθηκε το «δώρο» της ισπανικής άμυνας, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το γκολ του Σακίρι έβαλε... φτερά στα πόδια των Ελβετών και δημιούργησε για 5-6 λεπτά αναστάτωση στους Ισπανούς, που αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα. Και πάλι όμως τα δεδομένα άλλαξαν στο 81’ μετά το πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Φρόιλερ στον Μορένο, που οδήγησε στην απευθείας αποβολή του απ’ τον Όλιβερ, τροποποιώντας τις αριθμητικές ισορροπίες στο γήπεδο και μειώνοντας την επιθετικότητα των Ελβετών.

Ο Πέτκοβιτς απέσυρε τον Σακίρι στον πάγκο για να βάλει στο γήπεδο έναν κεντρικό χαφ -τον Τζιμπρίλ Σο- καθότι απουσίαζε κι ο Τσάκα λόγω καρτών και η Ελβετία άρχισε να δίνει μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στη μοναδική καλή στιγμή των Ισπανών (84’), ο Ζεράρ Μορένο πλάσαρε πάνω στον Ζόμερ.

Το έξτρα 30λεπτο ξεκίνησε με μία απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Μορένο στο 93’, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ από τα τέσσερα μέτρα μετά από γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα, ενώ στο 96’ ο αριστερός φουλ-μπακ της Μπαρτσελόνα έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ που έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιάν Ζόμερ. Στο 100’ ο Ζεράρ Μορένο έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, μετά από κόρνερ του Πέδρι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με κεφαλιά, αν και σηκώθηκε ανενόχλητος στο κέντρο της ελβετικής άμυνας, ενώ στο 102’ δεν μπόρεσε ξανά να νικήσει από κοντά τον Ζόμερ, που κατέγραψε ακόμη μία φανταστική απόκρουση.

Η «πολιορκία» των Ισπανών συνεχίστηκε με καταιγιστικούς ρυθμούς, όμως ο γκολκίπερ των Ελβετών ήταν ανίκητος, σταματώντας και τον Ογιαρθάμπαλ στο 103’ και την κεφαλιά του Μπουσκέτς στο 116’, με τον αγώνα να οδηγείται εντέλει στα πέναλτι. Εκεί «μίλησε» η ψυχραιμία των Ισπανών και οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Βέλγιο - Ιταλία 1-2

Στον δεύτερο χρονικά προημιτελικό η Ιταλία διατήρησε την παράδοση που έχει απέναντι στο Βέλγιο σε μεγάλα τουρνουά και με την 4η νίκη της σε 5 αγώνες (ένα ματς τελείωσε ισόπαλο), αυτή την φορά με 2-1 πήρε μία πανηγυρική και απόλυτα δίκαιη πρόκριση στους ημιτελικούς, όπου την ερχόμενη Τρίτη (6/07, 22:00) θ΄ αντιμετωπίσει την Ισπανία στο Γουέμπλεϊ.

Στα τρία τελευταία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα η «σκουάντρα ατζούρα» έφτανε μέχρι τους προημιτελικούς, διεκδικώντας την πρόκριση στα πέναλτι. Δύο φορές, το 2008 και το 2012 την έχασε από τις Ισπανία και Γερμανία, το 2016 την πήρε επί της Αγγλίας κι αυτή την φορά πανηγύρισε σε κανονική διάρκεια αγώνα την είσοδό της στην τετράδα.

Το πρώτο γκολ του Λουκάκου εις βάρος της Ιταλίας σε τελική φάση Euro δεν ήταν αρκετό για τους «κόκκινους διαβόλους», που αποκλείστηκαν ενώ από πολλούς είχαν χαρακτηριστεί το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Αποκλείστηκαν, όμως, από μία ομάδα που έχει καταφέρει να φτιάξει ο Ρομπέρτο Μαντσίνι και η οποία έμεινε αήττητη για 32ο συνεχόμενο ματς.

Άκρως «χορταστικό» ήταν το πρώτο 45λεπτο στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν συγκινήσεις στους περίπου 15.000 θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες. Τρία γκολ, ένα ακυρωθέν, δύο μεγάλες επεμβάσεις του Ντοναρούμα στο 0-0 σε σουτ των Ντε Μπρόιν και Λουκάκου, συνέθεσαν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε την Ιταλία να προηγείται με 2-0, χάρις στο γκολ του Μπαρέλα στο 31΄ και το υπέροχο τέρμα του Ινσίνιε στο 44΄, ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το Βέλγιο κατάφερε να μειώσει.

Το πέσιμο του Ντοκού στην περιοχή από το σπρώξιμο του Ντι Λορέντσο θεωρήθηκε από τον Βίντσιτς παράβαση, ο Σλοβένος ρέφερι υπέδειξε το πέναλτι, το VAR τον δικαίωσε και ο Λουκάκου εκτελώντας στο κέντρο της εστίας μείωσε σε 2-1.

Παρότι θα περίμενε κανείς ότι οι «κόκκινοι διάβολοι» θα πίεζαν για την ισοφάριση από το ξεκίνημα του β΄ μέρους, εντούτοις ήταν η Ιταλία η ομάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Οι ποδοσφαιριστές του Μαντσίνι με εξαντλητικό πρέσινγκ από την ώρα που η μπάλα έφευγε από τα πόδια ή τα χέρια του Κουρτουά προς τους συμπαίκτες του έκλεβαν γρήγορα τη μπάλα και ήταν αυτοί που με άψογο passing game δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για να γίνουν επικίνδυνοι επιθετικά.

Το Βέλγιο, πάντως, αν και δεν μπορούσε να οργανωθεί στη μεσαία γραμμή, είχε την τεράστια ευκαιρία στο 61΄ για να ισοφαρίσει μετά το γύρισμα του Ντε Μπρόιν στο δεύτερο δοκάρι και το πλασέ του Λουκάκου στην άδεια εστία. Το γκολ φαινόταν βέβαιο, μόνο που ο Σπινατσόλα έβαλε το πόδι του κι απομάκρυνε σε κόρνερ. Απόλυτα δικαιολογημένα οι συμπαίκτες του έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν και να τον συγχαρούν για τη σωτήρια παρεμβολή του.

Λίγο αργότερα στάθηκε πολύ άτυχος, καθώς τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον ίδιο να είχε ξεσπάσει σε λυγμούς. Η ευκαιρία του Λουκάκου στο 72΄ ήταν η τελευταία καλή φάση στο ματς με τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν μία τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.