Βαριά ήττα της Εθνικής Ελλάδος από Τσεχία - Αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς - «Τέλος» ο Πιτίνο

Czech Republic Greece Qualifying Basketball
Czech Republic Greece Qualifying Basketball Πνευματικά Δικαιώματα Chad Hipolito/The Canadian Press via AP
Πνευματικά Δικαιώματα Chad Hipolito/The Canadian Press via AP
Από euronews with naftemporiki.gr

Το ματς με την Τσεχία ήταν το τελευταίο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδας μπάσκετ, όπως ανακοίνωσε και ο ίδιος μετά τον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια.

Μία εντελώς... χαμένη, αποδιοργανωμένη και αγνώριστη Εθνική Ελλάδος σε άμυνα και επίθεση στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, γνώρισε βαριά ήττα από την Τσεχία με 97-72 και αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Οι Τσέχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το τραγικό βράδυ της «γαλανόλευκης» και πήραν με άκρως εμφατικό και πανηγυρικό τρόπο το τελευταίο «εισιτήριο» για το Ολυμπιακό τουρνουά (είχαν προηγηθεί η Σλοβενία, Γερμανία και Ιταλία) που θα ξεκινήσει στις 25 Ιουλίου στη Σαϊτάμα.

Η 12η προσπάθεια της ελληνικής ομάδας στα Προολυμπιακά τουρνουά που έχει συμμετάσχει, για να βρεθεί στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη, δε στέφθηκε με επιτυχία (μετρά μόλις μία συμμετοχή το 2008 στο Πεκίνο).

Η ενέργεια και η εξαιρετική άμυνα που έπαιξε στον ημιτελικό με την Τουρκία η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν είχε συνέχεια στον αγώνα με τους Τσέχους, οι οποίοι με με τη ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη τους επί του Καναδά έκαναν «πάρτι» μέσα κι έξω από την ελληνική ρακέτα και δικαίως πέτυχαν κάτι που πριν από την έναρξη του Προολυμπιακού τουρνουά φαινόταν απίθανο.

Το ξεκίνημα ήταν κάκιστο για την ελληνική ομάδα, η οποία βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με 15-4, με τους Τσέχους να βάζουν όλα τα σουτ και να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα κενά στην ελληνική άμυνα, αλλά και τα λάθη των Καλάθη και Σλούκα.

Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 20-6 με το τρίποντο του Μπουχάτσικ και όλα πήγαιναν στραβά για την «γαλανόλευκη» που ήταν εγκλωβισμένη και ταυτόχρονα αγχωμένη, μη μπορώντας να παίξει καλά σε άμυνα και επίθεση.

Η είσοδος του Λαρεντζάκη, ο οποίος με 5 σερί πόντους έριξε τη διαφορά στο -9 (20-11) και το καλάθι-φάουλ του Μήτογλου στη συνέχεια έφεραν την Εθνική στο -7 (22-15), περίπου 2.5 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με κάρφωμα του Παπαγιάννη το πρώτο 10λεπτο έκλεισε στο +10 για τους Τσέχους (32-22), με την ελληνική άμυνα... απούσα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Το -14 της πρώτης περιόδου έγινε -5 για την Ελλάδα (36-31) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, χάρις στην βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας της «γαλανόλευκης» και τα μεγάλα καλάθια των Σλούκα και Παπαγιάννη.

Παρότι η Τσεχία ξέφυγε και πάλι με +9 στη συνέχεια, η ελληνική ομάδα μείωσε και πάλι, αρχικά σε 45-40 και μετά με τρίποντο του Λαρεντζάκη σε 47-43, αλλά οι Τσέχοι με buzzer beater του Σενάλ έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (50-43).

Κορυφαίοι της Εθνικής στο πρώτο 20λεπτο ήταν οι Παπαγιάννης με 12 πόντους και απόλυτη ευστοχία (6/6 δίποντα) και Λαρεντζάκης με 10

Από την πλευρά τους οι Τσέχοι είχαν τον Άουντα στους 12 πόντους τον Βέσελι στους 10, ενώ στους 7 σταμάτησε ο Σατοράνσκι.

Παρά την πίεση που άσκησε η Ελλάδα στο ξεκίνημα και τη μείωση του σκορ στο 52-47 με ένα γρήγορο 5-0 οι Τσέχοι ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (57-47).

Από τότε η «γαλανόλευκη»... εξαφανίστηκε από το παρκέ. Περίπου 4 λεπτά πριν από το φινάλε της 3ης περιόδου η διαφορά ξέφυγε στη μέγιστη τιμή της (65-49), ενώ λίγο αργότερα ανέβηκε στο +17 (68-51) με τους παίκτες της Ελλάδας να μην μπορούν να παρακολουθήσουν τους αντιπάλους τους, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Τα πάντα είχαν τελειώσει στο τέλος της περιόδου με τους Τσέχους να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +27 (81-54), με την Ελλάδα να είχε ουσιαστικά «παρατήσει» τον αγώνα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με την... παρέα των Σατοράνσκι και Βέσελι να φτάνει στο εντυπωσιακό 97-72.

Ο Παπαγιάννης με 14 πόντους και οι Μήτογλου, Λαρεντζάκης με 12 ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ της Εθνικής, ενώ από την Τσεχία ξεχώρισαν οι Άουντα (20π.) και Βέσελι με 16 πόντους.

«Τέλος» από την Εθνική ο Πιτίνο

Το ματς με την Τσεχία ήταν το τελευταίο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο της Εθνικής ομάδας μπάσκετ, όπως ανακοίνωσε και ο ίδιος μετά τον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια.

Ο Αμερικανός τεχνικός παραδέχθηκε πως η συνολική παρουσία της Ελλάδας στο τουρνουά τον άφησε ικανοποιημένο, χωρίς να κρύψει παράλληλα την απογοήτευσή του από τον αποκλεισμό. Εξήγησε πως η συμφωνία που είχε με την ΕΟΚ αφορούσε μόνο το Προολυμπιακό τουρνουά κι εξέφρασε την ελπίδα να τον διαδεχθεί ένας από τους αξιόλογους Έλληνες προπονητές.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Δεν υπάρχει μέλλον για εμένα. Δεν είμαι πλέον ο ομοσπονδιακός προπονητής, ήταν μια μικρή θητεία για εμένα. Μου πήρε πολύ χρόνο, μου πήρε έξι εβδομάδες και έχω μια ομάδα πίσω στην πατρίδα μου.

Ήταν μια συμφωνία για μία διοργάνωση. Δεν ξέρουμε ποιος θα είναι επικεφαλής στην ομοσπονδία, αλλά υπάρχουν καταπληκτικοί Έλληνες προπονητές, αγαπώ την Ελλάδα και θα τους βοηθήσω, αλλά για εμένα η συμφωνία ήταν για μία διοργάνωση

Δεν πετύχαμε τον στόχο μας, που ήταν να φτάσουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σπουδαία η Τσεχία, αλλά μας πλήγωσε το γεγονός ότι δεν είχαμε ημέρα για να προετοιμαστούμε.

Μας κέρδισαν, κυριάρχησαν στο ριμπάουντ, είχαν διπλάσιες ασίστ. Προσπαθήσαμε, αλλά δεν κάναμε καλό ματς. Η Τσεχία ήταν καλύτερη από εμάς. Έπαιξαν με ένα στιλ που δεν είμαστε συνηθισμένοι. Δεν ήμασταν προετοιμασμένοι όπως θέλαμε.

Πολύς κόσμος από τις ΗΠΑ μου έστειλε μηνύματα, από την Ελλάδα δεν έχουν πολλοί τον αριθμό μου και δεν ξέρω να διαβαζω ελληνικά. Σε σύντομο χρονικό διάστημα δημιουργήσαμε ένα σπουδαίο σύνολο.

Ο Παπαγιάννης έχασε βάρος, έχει γίνει από τους κορυφαίους στην Ευρώπη. Πετύχαμε πολλά σε αυτό το διάστημα, πρέπει να βελτιωθούν πολλά στην Ελλάδα, τα τμήματα υποδομής ώστε να βγουν νέοι Παπαγιάννηδες, νέοι Σπανούληδες. Έχουμε έναν νεαρό, τον Ρογκαβόπουλο που έχει πολλά να μάθει. Πρέπει να συνεχίσουμε αυτό που είδαμε σήμερα.

Η Τσεχία κυριάρχησε στο ριμπάουντ, αλλά και στις βολές. Το ματς χάθηκε στην πρώτη περίοδο, μας διέλυσαν στον αιφνιδιασμό. Είχαν 76% στο δίποντο, είχαν ένα φανταστικό βράδυ μετά από ματς με παράταση.

Είναι έμπειρη ομάδα, εμείς είμαστε απογοητευμένοι και θέλω να είμαστε απογοητευμένοι για να ωριμάσουν αυτοί οι νεαροί αθλητές.»

Από την πλευρά τους Γιώργος Παπαγιάννης σχολίασε: «Η Τσεχία άξιζε τη νίκη, δεν κάναμε καλή δουλειά στο ριμπάουντ. Πρέπει να τους βγάλουμε το καπέλο για τη νίκη. Εμείς είμαστε νεαροί που πρέπει να αποδείξουμε πράγματα. Ήταν τιμή μας να παίξουμε στην Εθνική ομάδα.»

Λίγη ώρα μετά τον αποκλεισμό της Εθνικής από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Νικ Καλάθης με ανάρτησή του στο Twitter ευχαρίστησε τους συμπαίκτες του και το τεχνικό τιμ, ενώ προσθέτει πως «είναι τιμή μου να εκπροσωπώ την Ελλάδα».

«Ήθελα απλώς να ευχαριστήσω τον Ρικ Πιτίνο, τους σπουδαίους συνεργάτες του και τους συμπαίκτες μου γι' αυτό το καλοκαίρι. Φτάσαμε ένα ματς κοντά στον στόχο, όμως το να εκπροσωπώ την Ελλάδα με όλους εσάς, ήταν τιμή. Σας αγαπώ» έγραψε χαρακτηριστικά ο άσος της Μπαρτσελόνα στον λογαριασμό που διατηρεί στο Twitter.