Οι διοργανωτές αποφάσισαν να προχωρήσουν στη ματαίωση της εκδήλωσης.
Ματαιώθηκε το Gay Pride στην Τιφλίδα, έπειτα από συγκρούσεις ομοφοβικών πολιτών με την αστυνομία. Λόγω των επεισοδίων, οι διοργανωτές αποφάσισαν να μην πραγματοποιήσουν την προγραμματισμένη εκδήλωση.
Οι διαδηλωτές κατά του Pride προχώρησαν σε έντονες διαμαρτυρίες μπροστά στο Κοινοβούλιο της γεωργιανής πρωτεύουσας. Κάποιοι, μάλιστα, επιτέθηκαν κατά της αστυνομίας και χτύπησαν δημοσιογράφους, ενώ στο στόχαστρο μπήκαν και τα γραφεία των διοργανωτών της εκδήλωσης.
Κατά του Pride είχε ταχθεί νωρίτερα και ο πρωθυπουργός της Γεωργίας Ιρακλί Γκαριμπασβίλι, σύμφωνα με τον οποίο τέτοιες πορείες δεν είναι αποδεκτές από την κοινωνία της χώρας και ως εκ τούτου δημιουργούν κινδύνους συγκρούσεων. Οι δηλώσεις Γκαριμπασβίλι καταγγέλθηκαν από τους διοργανωτές που τόνισαν ότι η κυβέρνηση με τον τρόπο αυτό ενθαρρύνει την ομοφοβία και αποθαρρύνει την υπεράσπιση θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Θέση εναντίον του Pride είχε λάβει και η γεωργιανή ορθόδοξη εκκλησία, η οποία είχε καλέσει και σε προσευχή εναντίον του.