Euro 2020: Στον τελικό η Ιταλία

Ο Φεντερίκο Κιέζα σκοράρει για την Ιταλία στον ημιτελικό με την Ισπανία στο Γουέμπλεϊ
Ο Φεντερίκο Κιέζα σκοράρει για την Ιταλία στον ημιτελικό με την Ισπανία στο Γουέμπλεϊ Πνευματικά Δικαιώματα Matt Dunham/The Associated Press
Από euronews

Η Σκουάντρα Ατζούρα επικράτησε 4-2 της Ισπανίας στα πέναλτι σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου

Η Ιταλία επικράτησε 4-2 της Ισπανίας στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση 1-1) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2020, όπου περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Αγγλία - Δανία.

Φτωχό σε φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες εξαιρετικά συγκρατημένες. Η Ισπανία είχε την κατοχή, που έφτασε έως το 75%, αλλά με εξαίρεση την ευκαιρία του Όλμο στο 25' δεν απείλησε τον Ντοναρούμα.

Η Ιταλία είχε πάντως την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, με το πρώτο της σουτ στο ματς. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Έμερσον από δύσκολη θέση σημάδεψε το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς απέκτησε ρυθμό, ειδικά μετά το γκολ της «Σκουάντρα Ατζούρα».

Η Ιταλία άνοιξε το σκορ στο 60ο λεπτό με σκόρερ τον Φεντερίκο Κιέζα.

Στη συνέχεια η Ισπανία πήρε τα ηνία του αγώνα, έφτιαξε ευκαιρίες και έφτασε στην ισοφάριση στο '80. Σε γρήγορη αντεπίθεση οι «φούριας ρόχας» σκόραραν με τον Μοράτα, που είχε μπει αλλαγή στο '62, από ασίστ του Όλμο.

Στην παράταση οι Ισπανοί πίεσαν και έχασαν μοναδική ευκαιρία στο '98. Ο Ντοναρούμα έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Όλμο και στη συνέχεια ο Μοράτα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Λοκατέλι και Όλμο έχασαν τις δυο πρώτες εκτελέσεις στη διαδικασία. Ακολούθησαν πέντε εύστοχες εκτελέσεις μέχρι ο Ντοναρούμα να σταματήσει τον Μοράτα.

Ο Ζορζίνιο ευστόχησε στο κρίσιμο τεελυταίο πέναλτι και έστειλε την ομάδα του στον τελικό.