Τόκιο:Τα χρυσά μετάλλια της ημέρας

13χρονη χρυσή Ολυμπιονίκης στο skateboarding
Από Euronews

Μια 13χρονη Γιαπωνέζα χρυσή Ολυμπιονίκης στο σκεητμπόρντινγκ

Ο Νορβηγός Κρίστιαν Μπλούμενφελντ αναδείχθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στο τρίαθλο μετά από έναν επικό και εξαντλητικό αγώνα στο Τόκιο. Ο Βρετανός Αλεξ Γι προηγούνταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και έχασε στο τέλος με μόλις 11 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Μπλούμενφελντ. Το χάλκικο απέσπασε ο Νεοζηλανδός Χαιντεν Γουάιλντ.

Σε ηλικία μόλις 13 ετών, η Μομίγι Νισίγια από την Οσάκα της Ιαπωνίας έγραψε ιστορία κερδίζοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο street skateboarding γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.Στη δεύτερη θέση η 13χρονη Βραζιλιάνα Λεάλ ενώ το χάλκινο απέσπασε η 16χρονη Νακαγιάμα.

Το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα ελεύθερο κατέκτησε η Αριάρνε Τίτμους από την Αυστραλία σημειώνοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών με 3:56.69. Αν και η πέντε φορές χρυσή Ολυμπιονίκης Κέιτι Λεντέρκι προηγούνταν η Τίτμους μπόρεσε να περάσει πρώτη στα τελευταία 50 μέτρα και να αφήσει στη δεύτερη θέση την Αμερικανίδα κολυμβήτρια.

Ο Τόμας Πίντκοκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα της ορεινής ποδηλασίας των ανδρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Βρετανός αθλητής κάλυψε τη διαδρομή σε 1:25:14 και άφησε 20 δευτερόλεπτα πίσω του τον Ελβετό Ματίας Φλουκίγκερ Στην τρίτη θέση ο Ισπανός Νταβίντ Βαλέρο Σεράνο.Ο Έλληνας πρωταθλητής, Περικλής Ηλίας, κατετάγη 35ος, καθώς έμεινε τρεις γύρους πίσω από τους πρωτοπόρους.