Τόκιο 2020: Τέταρτος στο επί κοντώ ο Καραλής

Ο Εμμανουήλ Καραλής σε προσπάθειά του στον τελικό του επί κοντώ στο Τόκιο
Ο Εμμανουήλ Καραλής σε προσπάθειά του στον τελικό του επί κοντώ στο Τόκιο Πνευματικά Δικαιώματα Matthias Schrader/Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Matthias Schrader/Associated Press
Από euronews

Πέρασε τα 5.80μ. ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ - Κυρίαρχος ο Σουδός Αρμάντ Ντουπλάντις με 6.02μ.

Τέταρτος Ολυμπιονίκης στο άλμα επί κοντώ αναδείχθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Εμμανουήλ Καραλής, στην πρώτη του συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε ιδανικά τον τελικό, περνώντας με την πρώτη τα 5.55, τα 5.70. και τα 5.80μ. ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ.

Στα 5.87μ. είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, γεγονός που τον άφησε εκτός βάθρου.

Ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις εκατέκτησε το χρυσό με 6.02μ..

Δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Κρίστοφερ Νίλσον μένοντας στα 5.97μ. και τρίτος ο Τιάγκο Μπρας από τη Βραζιλία με 5.87μ.

Ο θρύλος του αγωνίσματος, Ρενό Λαβιλενί, που είχε κατακτήσει το χρυσό στο Λονδίνο και το ασημένιο στο Ρίο, τερμάτισε όγδοος χωρίς να περάσει τα 5.70μ., καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.