Τόκιο 2020: Τα χρυσά μετάλλια του Σάββατου

Πνευματικά Δικαιώματα Euronews
Από Theodora Iliadi

Τέταρτο σερί χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ στο μπάσκετ

Οι ΗΠΑ κέρδισαν με 87 – 82 στο μπάσκετ και πήραν το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες για τέταρτη φορά. Ο Κέβιν Ντάρναντ έβαλε 29 καλάθια. Για τη Γαλλία είναι η τρίτη φορά που εμφανίζεται στον τελικό μετά τους αγώνες του 1948 στο Λονδίνο και το 2000 στο Σίδνεϊ, πάντα με αντίπαλο τις ΗΠΑ.

Η Κενυάτισσα Πέρες Γιεπτσιρτσίρ θριάμβευσε στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά στίβου του Τόκιο, κόβοντας πρώτη το νήμα με χρόνο 2:27:20.

Η 27χρονη πρωταθλήτρια, που σημείωσε το 2020 στη Βαλένθια την 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, είχε σταθερό ρυθμό απ’ το ξεκίνημα του μαραθωνίου.

Η Νορβηγία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μπιτς βόλεϊ αφού οι Αντερς Μπέρντσεν Μολ και Κριστιάν Σάντλι Σόρουμ επικράτησαν 2-0 των Βιάτσεσλαφ Κρασίλνικοφ και Όλεγκ Στογιανόφσκι από τη Ρωσία.

Η Νέλι Κόρντα από τις Ηνωμένες Πολιτείες, Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ατομικό γυναικών (stroke play) του Ολυμπιακού τουρνουά γκολφ, μετά τον 4ο και τελευταίο γύρο που ολοκληρώθηκε το πρωί του Σαββάτου (07/08) στο Kasumigaseki Country Club.

Με εντυπωσιακό τρόπο ο Χέμπερτ Σόουζα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 75κ. της πυγμαχίας, των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, ενώ ο Βρετανός Γκαλάλ Γιαφάι ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό των 52 κιλών του ίδιου αθλήματος.

Ο 23χρονος Βραζιλιάνος νίκησε στον τελικό με νοκ-άουτ στον 3ο γύρο τον Ουκρανό Ολεξάντρ Κίζνιακ και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.