Προκριματικά Μουντιάλ: Αποχαιρέτησε η Ελλάδα, συνετρίβη η Κύπρος

Greece-Spain
Από euronews

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 0-1 στο ΟΑΚΑ από την Ισπανία, ενώ η Κύπρος γνώρισε τη συντριβή από τη Ρωσία στην Αγία Πετρούπολη με 6-0.

Οριστικό «αντίο» στις όποιες πιθανότητες είχε για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ είπε η Εθνική Ελλάδας, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Ισπανία με 0-1.

Οι Ίβηρες ήταν κυρίαρχοι από την αρχή του αγώνα, με τη «γαλανόλευκη» να εστιάζει, όπως είχε προαναγγείλει και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τζον Φαν'τ Σχιπ, στο να «καταστρέψει» το παιχνίδι τους. Ενδεικτικό είναι ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η κατοχή της μπάλας ήταν 74-26 υπέρ της Ισπανίας. Παρ΄όλα αυτά, σε αντεπίθεση των Ελλήνων στο 21ο λεπτό ο Μασούρας βρήκε δίχτυα, ωστόσο είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με πέναλτι κι αφού οι Ισπανοί είχαν ήδη απειλήσει σε πολλές περιστάσεις την εστία του Βλαχοδήμου. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Ινίγκο Μαρτίνεθ, έπειτα από μαρκάρισμα του Γιαννούλη που ελέγχθηκε στον VAR. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Σαράμπια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

Οι αλλαγές του Φαν'τ Σχιπ σε πρόσωπα και τακτικές στο δεύτερο ημίχρονο, αν και βελτίωσαν την εικόνα της Ελλάδας, εν τούτοις δεν έφεραν ούτε καν κάποια φάση που να «τρομάξει» τους Ισπανούς, οι οποίοι δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γεωργία έκανε την έκπληξη, επικρατώντας με 2-0 της πρώτης του Β' ομίλου Σουηδίας στο Βατούμι με δύο γκολ του Κβαρατσκέλια, ενώ το Κόσοβο, ο αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας την Κυριακή (21:45), είχε ρεπό.

Συντριβή για Κύπρο

Το ταξίδι της στην Αγία Πετρούπολη η Εθνική Κύπρου θα θελήσει να το ξεχάσει πολύ γρήγορα, καθώς η Ρωσία τη συνέτριψε με 6-0. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου δέχθηκε πολύ νωρίς γκολ, μόλις στο 4ο λεπτό, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 1-0 για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Κύπρος κατέρρευσε, δεχόμενη μάλιστα τρία γκολ μέσα σε μόλις επτά λεπτά! Ο Σμόλοφ στο 55ο λεπτό, ο Μοστοβόι ένα λεπτό μετά και ο Σουτόρμιν στο 62' καθάρισαν το ματς για τους Ρώσους, ενώ τον χορό των γκολ έκλεισαν στο 82' και στο 87' αντίστοιχα ο Ζαμπολότνι και ο Ερόχιν, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στα άλλα ματς του όγδοου ομίλου, η Κροατία μετέτρεψε το εκτός έδρας ματς με τη Μάλτα σε... ταξίδι αναψυχής, συντρίβοντας τους γηπεδούχους με 7-1, ενώ Σλοβακία και Σλοβενία ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Η Κύπρος ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της την Κυριακή (16:00) εκτός έδρας με αντίπαλο τη Σλοβενία.