Βραβεία ΠΣΑΤ 2021: Κορυφαίοι (ξανά) Αντεντοκούνμπο και Σάκκαρη

Οι δύο αθλητές επανέλαβαν τον θρίαμβο του 2020, ενώ αίσθηση προκάλεσαν τα λόγια και η συγκίνηση της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου για την εθνική πόλο.

Σε μια επανάληψη των βραβεύσεων του 2020, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η Μαρία Σάκκαρη αναδείχθηκαν από τους αθλητικούς συντάκτες μέλη του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ) αντίστοιχα κορυφαίος Έλληνας αθλητής και κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια για το 2021.

Τα βραβεία απονεμήθηκαν στο Μέγαρο Μουσικής ΑΘηνών παρουσία της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου, η οποία μάλιστα δάκρυσε κατά τη βράβευση της εθνικής ομάδας πόλο, η οποία αναδείχθηκε κορυφαία ομάδα της χρονιάς.

ΠΣΑΤ/ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΟΣ & EUROKINISSΙ
Κατερίνα Σακελλαροπούλου, Γιάννης ΘεοδωρακόπουλοςΠΣΑΤ/ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΟΣ & EUROKINISSΙ

«Είχα ένα προαίσθημα, φαινόντουσαν, πήγαιναν καλά και θριάμβευσαν. Αυτό όμως που με συγκίνησε διπλά και με έκανε διπλά περήφανη είναι το ήθος τους. Γιατί όταν ο αρχηγός τους εκείνο το βράδυ είπε ότι ντρέπονται για την χαρά τους, επειδή πήραν το μετάλλιο ενώ οι πυρκαγιές στη χώρα μαίνοταν, ομολογώ ότι έκλαψα για τα παιδιά αυτά. Και είμαι διπλά συγκινημένη για την βράβευσή τους», δήλωσε η κ. Σακελλαροπούλου.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπορούσε προφανώς να είναι παρών στην εκδήλωση, ωστόσο έστειλε το μήνυμά του, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «πάντα προσπαθώ να δίνω χαρά στους Ελληνες και να εμπνέω τα νέα παιδιά, όπως έκαναν οι παλιοί με εμένα».

Ιδιαίτερα συγκινημένη ήταν και η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια επεσήμανε πως «δεν υπάρχει μεγαλύτερη επιβράβευση από το να κλείνει η χρονιά με αυτόν τον τρόπο. Είναι τεράστια τιμή να κουβαλάω την Ελλάδα μαζί μου στο εξωτερικό».

Στον Θοδωρή Βλάχο κατέληξε ο τίτλος του κορυφαίου προπονητή της χρονιάς. Ο 52χρονος ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής πόλο ήταν ο «αρχιτέκτονας» της επιτυχίας στο Τόκιο, καθοδηγώντας στο βάθρο τους «ασημένιους» Ολυμπιονίκες μας. Πριν λίγες ημέρες, ο Θοδωρής Βλάχος ανανέωσε τη συνεργασία του με την ΚΟΕ και θα παραμείνει στη θέση του Ομοσπονδιακού της εθνικής ανδρών έως τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 2024.

Τον τίτλο του Κορυφαίου Αθλητή με Αναπηρία κατέκτησε ο Νάσος Γκαβέλας με guide τον Σωτήρη Γκαραγκάνη. Ο Γκαβέλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Τ11 των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, με συνολικά δύο Παγκόσμια και Παραολυμπιακά ρεκόρ στο αγώνισμα. Είχε αναδειχτεί και Πρωταθλητής Ευρώπης στο ίδιο αγώνισμα νωρίτερα, μέσα στη χρονιά.

Ο τίτλος της Κορυφαίας Αθλήτριας με Αναπηρία κατέληξε στην κολυμβήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο S4 των Παραολυμπιακών Αγώνων. Νωρίτερα, μέσα στη χρονιά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Κορυφαία Ομάδα Αθλητών με Αναπηρία για το 2021 είναι τα ΜΙΚΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3 (Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα, Αναστασία Πυργιώτη). Κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με απολογισμό τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες.