Κόπα Άφρικα: Θρίαμβος για τη Σενεγάλη του Μανέ

Στον τελικό του Καμερούν, επικράτησε της Αιγύπτου 4-2 στα πέναλτι (0-0 κανονικός αγώνας και παράταση)

Οι Σενεγαλέζοι πλέουν σε πελάγη ευτυχίας από το βράδυ της Κυριακής καθώς η εθνική τους ομάδας κατέκτησε το Κόπα Άφρικα.

Η ομάδα του Σαντιό Μανέ, επικράτησε της Αιγύπτου στον τελικό που διεξήχθη στο Καμερούν.

Το τρόπαιο κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι καθώς κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς σκορ.

Ο Μανέ, που είχε χάσει πέναλτι στο 7ο λεπτό του τελικού, ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη της Σενεγάλης στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Σενεγάλη είχε χάσει στους δύο προηγούμενους τελικούς που συμμετείχε, με πιο πρόσφατο αυτόν του 2019.

Αυτή τη φορά ήταν εμφανώς η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, με την Αίγυπτο του Μο Σαλάχ να μοιάζει εξουθενωμένη από τα συνεχόμενα νοκ - άουτ ματς που κρίθηκαν σε παράταση και πέναλτι.

Κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο Σαντιό Μανέ ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Καμερουνέζος Βενσάν Αμπουμπακάρ.