Τσάμπιονς Λιγκ: «Βασιλική» ανατροπή και πρόκριση στον τελικό για την Ρεάλ Μ.

Ο Ροντρίγκο σκοράρει με κεφαλιά και στέλνει τον ημιτελικό της Ρεάλ με την Μάντσεστερ Σίτι στην παράταση Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Bernat Armangue
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με δύο γκολ του Ροντρίγκο στην εκπνοή η Βασίλισσα έστειλε τον ημιτελικό απέναντι στη Σίτι στην παράταση και ο Μπενζεμά με πέναλτι έριξε στο καναβάτσο στην ομάδα του Γκουαρντιόλα, σφραγίζοντας την πρόκριση των Μαδριλένων

Πραγματοποιώντας μια απίθανη ανατροπή στην εκπνοή της ρεβάνς των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-1 των "Πολιτών" στο Μπερναμπέου και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν, οι "μερένχες" βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, μετά το γκολ του Μαχρέζ και το εις βάρος τους 4-3 στην Αγγλία. Ουσιαστικά σε... νεκρό χρόνο -στο 90΄και στο 90΄+1΄- κατάφεραν να βρουν τα δύο τέρματα που έψαχναν με τον Ροντρίγο, τη "χρυσή" αλλαγή του Κάρλο Αντσελότι, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί  "μίλησε" ο Μπενζεμά, ο οποίος με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, έστειλε τους Μαδριλένους στον 17ο τελικό της ιστορίας τους.

Στη διάρκεια του ματς τίποτα δεν προμήνυε όσα συνέβησαν στο τέλος. Η Σίτι είχε τον έλεγχο και κατάφερνε με σχετική ευκολία να προστατεύσει το ισχνό προβάδισμά της απ' τον πρώτο αγώνα στο "Etihad".  Δεν απειλήθηκε και μάλιστα στο 73΄ πήρε το προβάδισμα σε μία υποδειγμτική αντεπίθεση με δημιουργούς τους Γκιντογκάν και Σίλβα και τελικό αποδέκτη τον Μαχρέζ, ο οποίος "κεραυνοβόλησε" τον Κουρτουά.

Οι "σίτιζενς" έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το ματς με τον Γκρίλις που έχασε τα... άχαστα σε τετ-α-τετ στο 84΄ και στο 85΄ και στο τέλος μίλησε ο Ροντρίγκο.

Στο 90' ο 20χρονος Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πρόλαβε την έξοδο του Κουρτουά στο γύρισμα του Μπενζεμά και με "τσίμπημα" της μπάλας, ισοφάρισε σε 1-1. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι Μαδριλένοι έκλεψαν ξανά την μπάλα, ο Καρβαχάλ σέντραρε προς το κεφάλι του Ροντρίγο, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη φορά κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι, προλαβαίνοντας να βγει πρώτος την μπάλα, στο άτσαλο τάκλιν του Ντίας και με ψύχραιμη εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα (95΄) διαμόρφωσε το τελικό 3-1, που έστειλε τη "βασίλισσα" στο μεγάλο τελικό της 28ης Μαΐου στο Παρίσι, όπου η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, διεκδικώντας το 14ο τρόπαιο της ιστορίας της.