Ιταλία: Το Σκουντέτο άλλαξε χέρια, αλλά όχι... πόλη

Μίλαν, πανηγυρισμοί
Μίλαν, πανηγυρισμοί Πνευματικά Δικαιώματα Alessandro Bremec/LaPresse via AP
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Έπειτα από 11 χρόνια η Μίλαν κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Ιταλία, εκθρονίζοντας τη συμπολίτισσα και αιώνια αντίπαλο Ίντερ, η οποία έμεινε δεύτερη.

Έπειτα από 11 χρόνια, η Μίλαν επέστρεψε στον θρόνο του ιταλικού ποδοσφαίρου. Οι ροσονέρι χρειάζονταν έναν μόλις βαθμό για να στεφθούν πρωταθλητές, ωστόσο διέλυσαν τη Σασουόλο με 3-0 μέσα στο στάδιο Μαπέι με δύο γκολ του Ζιρού κι ένα του Κεσί ήδη από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολιβιέ Ζιρού αντικαταστάθηκε, μάλιστα, στο 70ό λεπτό από τον Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς, ο οποίος ήταν μέλος της ομάδας που είχε σηκώσει το σκουντέτο το 2011. Ο Σουηδός στράικερ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε.

Επιπλέον λόγος για τους οπαδούς της Μίλαν για να πανηγυρίσουν το 19ο σκουντέτο αποτέλεσε το ότι εκθρόνισαν την αιώνια αντίπαλο Ίντερ που, αν και νίκησε τη Σαμπντόρια με 3-0 στο Σαν Σίρο, έμεινε τελικά δεύτερη.