Ρολάν Γκαρός: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς
Από euronews

Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 3-1 από τον Δανό Χόλγκερ Ρούνε.

Εκτός συνέχειας από το Ρολάν Γκαρός τέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που αποκλείστηκε στον τέταρτο γύρο από τον Χόλγκερ Ρούνε.

Ο 19χρονος Δανός επικράτησε του Έλληνα τενίστα με 3-1 σετ (7-5, 3-6, 6-3, 6-4) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του γαλλικού γκραν σλαμ.

Αν και ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε αισιόδοξα, εν τούτοις είδε τον Ρούνε αρχικά να ισοφαρίζει κι έπειτα να παίρνει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο ο Τσιτσιπάς αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε, όμως ο αντίπαλός του εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του και πήρε ξανά προβάδισμα με το τρίτο σετ. Το 2-1 έβγαλε εκτός συγκέντρωσης τον Τσιτσιπά, με τον Ρούνε να αντέχει την πίεσή του και να πετυχαίνει ίσως τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του και να σφραγίζει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του τουρνουά.

«Αυτά τα παιδιά θα θέλουν να με νικήσουν πάρα πολύ, διότι προφανώς βρίσκονται πίσω μου. Κι εγώ είμαι πίσω, όμως είμαι σε διαφορετική θέση. Τώρα είμαι κι εγώ πεινασμένος για τη νίκη εναντίον τους. Τώρα που με νίκησαν, θέλω να πάρω το αίμα μου πίσω», δήλωσε μετά το ματς ο Τσιτσιπάς, αναφερόμενος τόσο στον 19χρονο αντίπαλό του όσο και στον επίσης 19χρονο Κάρλος Αλκαράθ.

Ρούνε και Αλκαράθ, εκτός το ότι στα 19 τους είναι οι νεότεροι που θα αγωνιστούν στα προημιτελικά του Γαλλικού Όπεν, μοιράζονται το ότι αμφότεροι έκαναν την έκπληξη, αποκλείοντας τον Έλληνα τενίστα σε τουρνουά γκραν σλαμ: Ο πρώτος στο φετινό Ρολάν Γκαρός και ο δεύτερος στο περυσινό US Open.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ρούνε είναι ο Νορβηγός Κάσπερ Ρούουντ, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς αρχίζει άμεσα προετοιμασία για το τουρνουά του Χάλε που πρόκειται να αρχίσει στις 14 Ιουνίου.