Nations League: «Αυτοκτόνησε» στο Μπέλφαστ η Κύπρος

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Β. Ιρλανδία - Κύπρος στο Μπέλφαστ
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Β. Ιρλανδία - Κύπρος στο Μπέλφαστ Πνευματικά Δικαιώματα Niall Carson/PA Wire
Από euronews with ΚΥΠΕ

Το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου προηγήθηκε με 2-0 αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε η Εθνική Κύπρου με την Βόρειο Ιρλανδία στο Μπέλφαστ σε αναμέτρηση για την τρίτη κατηγορία του Nations League.

Το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου αν και προηγήθηκε με 2-0, δέχτηκε την ισοφάριση στο 94’ δύο λεπτά πριν το τέλος και των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Η Κύπρος προηγήθηκε με δύο γκολ του Παπουλή στο 32ο και στο 51ο λεπτό και κρατούσε στα χέρια της την πρώτη νίκη στη διοργάνωση.

Η Βόρεια Ιρλανδία ωστόσο μείωσε στο 71’ με τον Μακνάιαρ και στη συνέχεια πίεσε ασφυκτικά τα καρέ του Χριστοδούλου με αποτέλεσμα να πετύχει τη ισοφάριση στο 94ο λεπτό με γκολ του Έβανς.

Η Κύπρος βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με 2 βαθμούς όσους έχει και η Βόρειος Ιρλανδία, η οποία έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική Κύπρου θα διεξαχθεί στις 24 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο την πρωτοπόρο του ομίλου Ελλάδα στο ΑΕΚ Αρένα.