euronews
euronews Πνευματικά Δικαιώματα Joel Marklund/Olympic Information Services/IOC
Πνευματικά Δικαιώματα Joel Marklund/Olympic Information Services/IOC
Από euronews with ΚΥΠΕ

Οι δύο κολυμβητές παίρνουν μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης για άτομα με αναπηρίες (World Para Swimming Championship) το οποίο διεξάγεται στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας

Το χρυσό μετάλλιο, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ, κατέκτησε ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Τόκιο, Αντώνης Τσαπατάκης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης, για άτομα με αναπηρίες (World Para Swimming Championship) το οποίο διεξάγεται στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας.

Ο Τσαπατάκης, στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 είχε χρόνο 1:36.27 που τον έφερε στην πρώτη θέση, με την επίδοσή του να αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ανήκε στον ίδιο με 1:36.33 από τις 18 Ιουλίου 2015 στην Αγγλία.

Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τον Τσαπατάκη σε επίπεδο πρωταθλήματος κόσμου.

Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης έκανε την εξής ανάρτηση για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τον Αντώνη Τσαπατάκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ στην Πορτογαλία:

«Πολλά συγχαρητήρια στον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Αντώνη Τσαπατάκη. Μετά το χάλκινο στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Μαδέιρα, κάνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Ευχαριστούμε Αντώνη! Μας κάνεις υπερήφανους!».

Το βράδυ της Κυριακής ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Καρολίνα Πελενδρίτου. Η Κύπρια τρεις φορές χρυσή παραολυμπιονίκης κατέκτησε το χρυσό στα 50μ ελεύθερο στην κατηγορία S11 στην ίδια διοργάνωση. Η επίδοσή της στον τελικό ήταν 29.81. Αυτό είναι είναι το πρώτο της χρυσό μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017.

O Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Αναστασιάδης, συνεχάρη την Καρολίνα Πελενδρίτου για το χρυσό στα 50μ ελεύθερο στην κατηγορία S11, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Μαδέιρα.

Σε ανάρτησή του στο Twitter σήμερα, ο Πρόεδρος Αναστασιάδης ανέφερε: «Συγχαρητήρια στην Καρολίνα μας που αναδείχθηκε για 4η φορά χρυσή πρωταθλήτρια κόσμου».

Καλή επιτυχία και στη συνέχεια Καρολίνα Πελενδρίτου, πρόσθεσε.

Τ. Θεοδωρικάκος για το χρυσό του Τσαπατάκη: «Αντώνη για ακόμη μια φορά μας έκανες υπερήφανους»

Τα συγχαρητήρια του στον αστυνομικό, αθλητή Αντώνη Τσαπατάκη, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 100 μέτρα πρόσθιο, εξέφρασε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Τάκης Θεοδωρικάκος, με ανάρτησή του στα social media. Ο αστυνομικός συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας. Ο υπουργός έγραψε για την επιτυχία του Τσαπατάκη:

«Ο αστυνομικός Αντώνης Τσαπατάκης τίμησε για ακόμη μια φορά την Ελλάδα και την Ελληνική Αστυνομία. Κατέκτησε χθες στην Πορτογαλία το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο, κάνοντάς μας για ακόμα μια φορά υπερήφανους! Αντώνη, η επιμονή, η προσπάθεια και η προσήλωσή σου στο στόχο είναι συγκινητική. Θερμά Συγχαρητήρια!».