Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Όγδοος στον τελικό των 50μ. ελεύθερο ο Γκολομέεβ

Ο Έλληνας πρωταθλητής Κριστιάν Γκολομέεβ
Ο Έλληνας πρωταθλητής Κριστιάν Γκολομέεβ Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ
Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ
Από euronews with APE-MPE

Στον τελικό στα 50μ. ύπτιο με πανελλήνιο ρεκόρ ο Χρήστου - Στην παγκόσμια ελίτ Κύπρια Κάλια Αντωνίου

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ αγωνίστηκε για τέταρτη διαδοχική φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στον τελικό των 50μ. ελεύθερο στη Βουδαπέστη, χωρίς όμως να φτάσει σε μια μεγάλη διάκριση.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, που ήταν δεύτερος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2019 στη Γκουανγκζού, τερμάτισε σε 21.89 και έμεινε στην όγδοη θέση, καθώς φάνηκε να χάνει ταχύτητα στα τελευταία μέτρα της κούρσας.

Κάτι όχι παράλογο, δεδομένου ότι η προετοιμασία του φέτος άρχισε αργά και ο ίδιος έχει στοχεύσει περισσότερο στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης, τον Αύγουστο.

Η απουσία του Κάλεμπ Ντρέσελ άνοιξε το δρόμο στον Μπεν Πράουντ, που πήρε τη νίκη με 21.32 και έγινε ο πρώτος Βρετανός που χρίζεται πρωταθλητής κόσμου στα 50μ. ελεύθερο, ενώ παράλληλα χάρισε στη χώρα του το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη Βουδαπέστη.

Ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου πήρε τη δεύτερη θέση με 21.41, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Μαξίμ Γκρουσέ (21.57), ο οποίος μπήκε στον τελικό μετά από αγώνα μπαράζ με τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Φράτους.

Τελικό στα 50μ. ύπτιο με πανελλήνιο ρεκόρ ο Χρήστου

Με ακόμη μία καταπληκτική κούρσα κι ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ, ο Απόστολος Χρήστου εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο αθλητής του Πάνου Βελέντζα τερμάτισε δεύτερος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 24.39, καταρρίπτοντας το 24.49 που είχε κάνει στο ίδιο κολυμβητήριο, την «Ντούνα Αρένα», στις 17 Μαϊου 2021, κατά τη διάρκεια του περσινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Με την επίδοση αυτή, ο κολυμβητής του Ολυμπιακού κατετάγη τρίτος στο σύνολο και πλέον θα διεκδικήσει αύριο κάτι καλύτερο από την πέμπτη θέση των 100μ. ύπτιο.

Σημειώνεται ότι ο Χρήστου ήταν φιναλίστ (όγδοος) στα 50μ. ύπτιο και το 2019 στη Γκουανγκζού, ενώ γίνεται μόλις ο τρίτος Ελληνας κολυμβητής που προκρίνεται σε δύο τελικούς Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην ίδια διοργάνωση, επίτευγμα που έχουν σημειώσει -εις διπλούν μάλιστα- ο Αρης Γρηγοριάδης (στα ίδια αγωνίσματα) και ο Γιάννης Δρυμωνάκος.

Ταχύτεροι του Χρήστου ήταν μόνο οι δύο Αμερικανοί, ο Τζάστιν Ρες με 24.14 και ο Χίλτον Αρμστρονγκ με 24.16.

Στην παγκόσμια ελίτ η Κύπρια Κάλια Αντωνίου

Η Κάλια Αντωνίου τερμάτισε πέμπτη στη σειρά της στον ημιτελικό των 50μ. ελεύθερο, σπάζοντας για δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα το παγκύπριο ρεκόρ, με χρόνο 24.94.

Στον προκριματικό, νωρίτερα, είχε προκριθεί με 25.14.

Στην σημερινή μέρα των αγώνων το παρόν έδωσαν ακόμα δύο Κύπριοι αθλητές. Ο Φίλιππος Ιακωβίδης στα 50μ. ύπτιο με επίδοση 26.91 κατατάγηκε 36ος (σε σύνολο 49 αθλητών) και η Πολυξένη Τουμάζου στα 50μ. πρόσθιο κατατάγηκε 39η (σε σύνολο 56 αθλητριών) με χρόνο 33.31.

Όγδοη η Ελλάδα στο ελεύθερο ομαδικό

Την όγδοη θέση κατέλαβε η εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του ομαδικού, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Η ελληνική οκτάδα, απαρτιζόμενη από τις Μαρία Αλζιγκούζη, Ελένα Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Ζωή Καράγγελου, Δανάη Καριώρη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Σοφία Μαλκογεώργου και Αντριάνα Μισίκεβιτς, βαθμολογήθηκε με 88,1667, ελαφρώς χαμηλότερα σε σχέση με τον προκριματικό του αγωνίσματος (88,4000β.), και υποχώρησε μία θέση, μένοντας πίσω από το Μεξικό.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Κίνα με 96,7000 βαθμούς, με δεύτερη την Ουκρανία (95,0000β.) και τρίτη την Ιαπωνία (93,1333β.).