Δεύτερος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ο Τεντόγλου! Εχασε στο τελευταίο άλμα το χρυσό

Ο ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ
Ο ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo

Αν και είχε σταθερά υψηλά άλματα πάνω από τα 8.20μ, ο Κινέζος Γουανγκ του «έκλεψε» στο τέλος την πρωτιά και έτσι δεν έγινε ο μοναδικός εν ενεργεία ολυμπιονίκης που είναι ταυτόχρονα πρωταθλητής Ευρώπης αλλά και πρωταθλητής κόσμου σε ανοιχτό και κλειστό στίβο

Ιστορία έγραψε στο Ορεγκον των ΗΠΑ ο Ελληνας Ολυμπιονίκης του μήκους Μίλτος Τεντόγλου, έστω και αν στο τελευταίο άλμα αυτή δεν γράφτηκε με τα χρυσά γράμματα που ο ίδιος θα ήθελε. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, έχοντας στο τσεπάκι το χρυσό μέχρι και το τελευταίο άλμα με καλύτερη επίδοση στα 8.32μ.

Ωστόσο στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια ο Κινέζος Γουανγκ που ήταν ως εκείνη την στιγμή 7ος και δεν είχε πηδήξει φέτος πάνω από τα 7.70 μέτρα στον μοναδικό αγώνα που έχει κάνει κατάφερε να «απογειωθεί», να προσγειωθεί στα 8.36μ που είναι η κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο και να «κλέψει» από τον Ελληνα το χρυσό, καθώς ο ολυμπιονίκης δεν μπόρεσε να απαντήσει.

Στον τελικό που διεξήχθη τα ξημερώματα της Κυριακής (ωρα Ελλάδος και Κύπρου) ο πρώην παρκουρίστας από τα Γρεβενά ξεκίνησε με άκυρο αλλά μεγάλο πρώτο άλμα, «πέταξε» στα 8.30μ στο δεύτερο εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το βάθρο ενώ έδειξε σταθερότητα και προσγειώθηκε στα 8.29μ στο τρίτο και στο 8.24μ στο τέταρτο άλμα του. Στο πέμπτο είχε την καλύτερη επίδοση με 8.32μ ενώ στην εκτη προσπάθεια, αφότου τον προσπέρασε ο Κινέζος, πήδηξε στα 8.20μ.

Αυτός ήταν ίσως ο αγώνας για τον Μίλτο Τεντόγλου με μεγάλη σταθερότητα καθως είχε πέντε άλματα πάνω από τα 8.20μ. Κανένας άλλος αθλητης στον τελικό δεν μπόρεσε να πάει έστω σε ένα άλμα πάνω από τα 8.16μ με εξαίρεση τον Γουανγκ στην τελευταία του προσπάθεια. Αυτή ωστόσο ήταν αρκετή για να «κλέψει» το χρυσό από τον Ελληνα πρωταθλητή, που κατά τα άλλα είχε τις πέντε από τις έξι καλύτερες προσπάθειες του αγώνα. Αυτή είναι η πρώτη ήττα του Τεντόγλου σε αγώνα το 2022 μετά από οκτώ σερί νικες.

Δεν πέτυχε έτσι ο Τεντόγλου ένα μοναδικό επίτευγμα που είχε βάλει στόχο, αφού είναι ταυτόχρονα ο εν ενεργεία πρωταθλητής κόσμου στον κλειστό στίβο, ο εν ενεργεία πρωταθλητής Ευρώπης σε ανοιχτό και κλειστό στίβο αλλά και ο εν ενεργεία ολυμπιονίκης. Με άλλα λόγια, ο αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος του αγωνίσματος. Ωστόσο δεν κατάφερε να έχει ταυτόχρονα και το πέμπτο χρυσό μετάλλιο στις ισάριθμες κορυφαίες διοργανώσεις του στίβου.

Το χάλκινο  μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ορεγκον κατέκτησε ο Ελβετός δεκαθλητής Εχάμερ με 8.16μ ενώ οριακά εκτός βάθρου παρά το 8.15μ έμεινε ο Κουβανός χάλκινος ολυμπιονίκης Μασο, αφού τον εκτόπισε στην τελευταία προσπάθεια ο χρυσός νικητής Γουανγκ. Ο επίσης Κουβανός Ετσεβαρία που ήταν ο μεγάλος αντίπαλος του Τεντόγλου πέρυσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο, φέτος δεν αγωνίστηκε.

Σε δηλώσεις του αμέσως μετά τον αγωνα στην ΕΡΤ ο Μίλτος Τεντόγλου είχε ανάμεικτα συναισθήματα αφου κατέκτησε μεν το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας σε αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το 23ο στην ιστορία της χώρας στην διοργάνωση και το πρώτο της στο αγωνισμα του μήκους, ωστόσο έδειξε προβληματισμένος για τις κακές προσγειώσεις του και που δεν μπόρεσε να ξεφύγει κάποιο άλμα του προς τα 8.50μ ώστε να εξασφαλιστεί το χρυσό.

«Κρίμα αλλα θα ήταν ντροπή να κερδίσω με 8.32μ» είπε ο ίδιος, αλλά επανέλαβε ότι νέος είναι ακόμα και πλέον θα πεισμώσει για να κερδίσει στο επόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη, σε ένα χρόνο. Πιο πριν, έχει τον Αύγουστο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο όπου θα πάει για να απολαύσει τον αγωνα απαλλαγμένος από άγχος και φυσικά θα διεκδικήσει και το διαμάντι στους αγώνες της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Diamond League.