Πέταξε με ρεκόρ αγώνων στα 8.52μ ο Τεντόγλου και κράτησε τα σκήπτρα του πρωταθλητή Ευρώπης

Ο ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ "ΠΤΗΣΕΙΣ" ΤΟΥ
Από Ioannis GiagkinisEuronews

Ο χρυσός ολυμπιονίκης του Τόκυο χάρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Στίβου του Μονάχου μέσα στην ημέρα, μετά και από την πρωτιά της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη στο βάδην

Με άλμα στα 8.52 μέτρα που αποτελεί ρεκόρ αγώνων σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στην τέταρτη προσπάθεια, ο Μίλτος Τεντόγλου κατάφερε να διατηρήσει τα σκήπτρα που κατέκτησε πριν τέσσερα χρόνια στο Βερολίνο και να αναδειχθεί εκ νέου πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος, στην διοργάνωση που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου.

Ο πρωταθλητής από τα Γρεβενά με σταθερά υψηλά άλματα, έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι είναι κλάσεις ανώτερος από όλους τους αντιπάλους του. Οριακά ήταν άκυρος στο πρώτο του άλμα, όμως πέταξε στα 8.23μ στην δεύτερη και στα 8.35μ στην τρίτη, επιδόσεις που ακόμα και αν δεν είχε εκτοξευθει στα 8.52μ θα ήταν ικανές να του χαρίσουν το χρυσό.

Ειναι χαρακτηριστικό ότι οι επομενες δυο θεσεις του βάθρου κρίθηκαν στα 8.06μ. Αυτή ήταν η καλύτερη επίδοση για τον τον Τζέικομπ Φίντσαμ-Ντιουκς (Μ. Βρετανία), τον Τομπιας Μοντλέρ (Σουηδία) και τον Ζουλς Πομερί (Γαλλία) που αρχικά κατέκτησαν αντίστοιχα την 2η, την 3η και την 4η θέση. Ωστόσο ο Βρετανός ακυρώθηκε μετά από ένσταση λίγο μετά, με αποτέλεσμα να ανέβουν οι δυο επόμενοι στα επόμενα σκαλιά του βάθρου.

Οι 46 πόντοι διαφορά από τον δεύτερο είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων (ήταν 40 εκατοστά από το 1986). Χαρακτηριστικό επ΄πισης της άνετης νίκης του Τεντόγλου είναι ότι ο Ελληνας πρωταθλητής δεν επιχείρησε καν 5ο και 6ο άλμα.

Αυτό είναι το δευτερο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας σε λιγότερες από 10 ώρες, αφού το πρωί αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 35χλμ βάδην και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη. Χάρη σε αυτά τα δυο χρυσά μετάλλια, η Ελλάδα βρίσκεται στην 3η θέση του σχετικού πίνακα μετά την Γερμανία (εχει 4 χρυσα, 4 αργυρά και 1 χάλκινο) και την Κροατία (2 χρυσά και 1 ασημένιο).

Ο Τεντόγλου έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που κατακτά δύο σερί χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκό Ανοικτού και δεύτερος συνολικά στον ελληνικό στίβο, αφού μόνο η Κατερίνα Στεφανίδη είχε κατακτήσει μέχρι σήμερα δύο διαδοχικά χρυσά στα Ευρωπαϊκά Ανοικτού του 2016 και του 2018 (διεκδικεί το τρίτο το βράδυ της Τετάρτης).

Ακόμα, ο Μίλτος Τεντόγλου εκτός από το ρεκόρ αγώνων (ήταν 8.47μ από τον γερμανο Ράιφ το 2010 στη Βαρκελώνη) έκανε και ρεκόρ σταδίου (το κατείχε ο Κουβανός Ιβάν Πεντρόσο με 8.43μ από το 1999).

Επίσης, είναι η καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο τα 8.52μ του Τεντόγλου, ο οποίος πριν ένα μήνα αναδείχθηκε δευτεραθλητής κόσμου στο Ορεγκον (είναι ο μόνος τίτλος που έχασε, αφου ειναι εν ενεργεία πανελληνιονίκης, ολυμπιονίκης, πρωταθλητής Ευρώπης σε Ανοιχτό και Κλειστό Στίβο και πρωταθλητής κόσμου στον Κλειστο).

Αμέσως μετά την επιτυχία του Ελληνα πρωταθλητη άρχισαν να πέφτουν βροχή τα συγχαρητήρια μηνύματα από την πολιτειακή και πολιτική ηγεσια.