NewsletterΕνημερωτικό δελτίοEventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Europa League: Βαριά ήττα του Ολυμπιακού από την Φράιμπουργκ

Φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν ανάψει καπνογόνα κατά την διάρκεια του αγώνα Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ για 2η αγωνιστική του Europa League στο Στάδιο "Γ. Καρ
Φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν ανάψει καπνογόνα κατά την διάρκεια του αγώνα Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ για 2η αγωνιστική του Europa League στο Στάδιο "Γ. Καρ Πνευματικά Δικαιώματα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2022 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Πνευματικά Δικαιώματα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2022 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Λύγισε στην Ισπανία η Ομόνοια - Ήττα για τον Απόλλωνα από την Ντνιπρο στην Κύπρο

Αποκαρδιωτικός ο Ολυμπιακός, γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από τη Φράιμπουργκ στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 2η αγωνιστική στον 7ο όμιλο του Europa League.

Σε συνδυασμό με την επίσης βαριά ήττα (0-3) της Ναντ από την Καραμπάγκ η ελληνική ομάδα έμεινε τελευταία στο γκρουπ και, πλέον, ο αγώνας απέναντι στους Αζέρους στο Φάληρο, στις 6 Οκτωβρίου (22:00), είναι τελικός για την τρίτη θέση, καθώς αυτός είναι στην παρούσα φάση ο στόχος για να υπάρξει ευρωπαϊκή συνέχεια (μέσω του Conference League).

Πριν την έναρξη η ατμόσφαιρα ήταν γιορτινή  για την απόκτηση του Χάμες Ροντρίγκες αλλά περιέργως, αντί ο παλμός της εξέδρας να «σπρώξει» τους γηπεδούχους ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με χαμηλή ψυχολογία και ανάλογη πνευματική προσέγγιση.

Το αμυντικό πρόβλημα φάνηκε λοιπόν εξαρχής κι επιβεβαιώθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο ο Χέφλερ σηκώθηκε ανενόχλητος, στέλνοντας την μπάλα με κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Βατσλίκ.

Στο 13΄ ο Γκρέγκοριτς σούταρε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, στο 21΄ ο Κίερεχ ανάγκασε τον Τσέχο τερματοφύλακα του Ολυμπιακού σε νέα επέμβαση αλλά στο 25΄ δεν κατάφερε να αποτρέψει το 0-2 από τον Γκρέγκοριτς, από γύρισμα του Κίερεχ.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς κάποια στοιχειώδη αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, η αγωνιστική «νιρβάνα» των γηπεδούχων συνεχίστηκε. Η Φράιμπουργκ προειδοποίησε ξανά με δυο ευκαιρίες στο ξεκίνημα του β΄ μέρους και τελικά έφτασε στο 0-3 πολύ εύκολα κι αναμενόμενα.

Σκόρερ ήταν ξανά ο Γκρέγκοριτς, στο 53΄, απέναντι σε μια άμυνα που απλά κοιτούσε τον Γκίντερ να πασάρει με το κεφάλι και τον σκόρερ να εκτελεί από κοντά τον Βατσλίκ, αφού ο Σισέ δεν κατάφερε να αποκρούσει.

Το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Στράιχ, ήρεμος από νωρίς, ξεκούρασε παίκτες καθώς υπάρχει και η Μπουντεσλίγκα, όπου η ομάδα του βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου κι έναν μπροστά από την πρωταθλήτρια Μπάγερν.

Ήττες για Ομόνοια και Απόλλωνα

Την ήττα γνώρισε στην Ισπανία η Ομόνοια σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε τη νίκη στην έδρα της με 2-1 με τέρματα των Γκεβάρα (30′) και Σέρλοθ (80′). Η Ομόνοια σκόραρε στο 72′ με τον Μπρούνο.

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-1 στο ΓΣΠ από την Ντίπρο σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Europa Conference League. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 11′ με τον Ρουμπτσίνσκι ενώ ο Ντόβμπικ σκόραρε τα άλλα δύο γκολ το πρώτο ημίχρονο κάνοντας το 0-3. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας απάντησε με τον Πίττα στο 58′ και το παιχνίδι έληξε με 1-3 υπέρ των φιλοξενούμενων.