Έγραψε ιστορία ο DK: Παγκόσμιος πρωταθλητής στο παρκούρ ο Κυρσανίδης

Ο Δημήτρης Κυρσανίδης στο βάθρο του Τόκιο
Ο Δημήτρης Κυρσανίδης στο βάθρο του Τόκιο Πνευματικά Δικαιώματα FIGmedia/FIG, Av. de la Gare 12A, 1003 Lausanne, Switzerland, +41 21 321 5510, info@fig-photos.com, www.fig-photos.com
Από Ιωάννης Καράγιωργας with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Θεσσαλονικιός πρωταθλητής σάρωσε στην Ιαπωνία στο πρώτο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην ιστορία του παρκούρ

Ακόμη μία μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό το Σάββατο, καθώς ο  Δημήτρης Κυρσανίδης (DK) αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο παρκούρ, στη διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε στο Τόκιο.

Ο εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενος πρωταθλητής, κατέκτησε την πρώτη θέση στο αγώνισμα freestyle ανδρών, με τον Κινέζο Τενγκ Γκαοζένγκ να παίρνει τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρίτος και «χάλκινος» ήταν ο Ιταλός Νταβίντε Ρίτσι.

Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διοργάνωσε η FIG, η Παγκόσμια Ομοσπονδία Γυμναστικής, με τον Κυρσανίδη να γράφει ιστορία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν έειξε να επηρεάζεται από τη μεγάλη του απουσία (έναν χρόνο εκτός) και έλαμψε στο Τόκιο αποσπώντας τα χειροκροτήματα των θεατών.