Ισπανία: «Βασιλική» επικράτηση στο Κλάσικο με την Μπαρτσελόνα (3-1)

Ο Μπενζεμά πανηγυρίζει το γκολ του στο Κλάσικο με την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέταξε τους Καταλανούς και στρογγυλοκάθησε στην κορυφή της Λα Λίγκα

Η κλάση και η ποιότητα των Καρίμ Μπενζεμά και Φεντερίκο Βαλβέρδε "υπέγραψαν" τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 στο "clasico" με την Μπαρτσελόνα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga οδηγώντας ξανά τη "βασίλισσα" μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 απ' την "αιώνια" αντίπαλό της. Πίεσε πολύ η "Μπάρτσα" στο τελευταίο τέταρτο, όπου μείωσε με τον Φεράν Τόρες, όμως δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ για να φέρει το ματς στα ίσα και οι Μαδριλένοι έφτασαν στο 3-1 με το πέναλτι του Ροντρίγο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 12' έπειτα από ασίστ του Κρόος, ο Βινίσιους βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν, ο οποίος απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Μπενζεμά έκανε από πολύ κοντά το 1-0. Οι "μπλαουγκράνα" ήταν φανερά επηρεασμένοι από το γκολ της Ρεάλ και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν το παραμικρό ρήγμα προς την εστία των Μαδριλένων. Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε στο 35' άλλη μία υποδειγματική επίθεση από τους παίκτες της "βασίλισσας" που άλλαξαν με υπομονή την μπάλα έξω απ' την εστία της "Μπάρτσα" κι ο Βαλβέρδε με σουτ έκανε το 2-0.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Μπαρτσελόνα τα έπαιξε όλα για όλα για να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα και το κατάφερε για λίγο, όταν στο 83' απ' την καταπληκτική ενέργεια και σέντρα του Ανσού Φάτι, ο Φεράν Τόρες με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1. Στο 89' το γυριστό σουτ του Φάτι πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι της Ρεάλ, για να ακολουθήσει δύο λεπτά αργότερα η τελική... πινελιά απ' τους γηπεδούχους. Ο Γκαρθία πάτησε τον Ροντρίγο μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής έδωσε μετά από ένα λεπτό το πέναλτι, έπειτα από υπόδειξη του VAR κι on field review. Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε και την εκτέλεση κι ευστόχησε "τελειώνοντας" οριστικά το "clasico" κι οδηγώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης ξανά στην κορυφή, δίχως... συγκάτοικο.