EventsEvents

Μουντιάλ 2022: Με ήρωα τον Κουρτουά το Βέλγιο πήρε τη νίκη με τον Καναδά (1-0)

Ο Τιμπό Κουρτουά

Εντυπωσίασε ο Καναδάς με την εμφάνισή του και έβαλε υποψηφιότητα για πρόκριση παρά την ήττα

Με ήρωα τον Τιμπό Κουρτουά, το Βέλγιο μπήκε με το δεξί στο Μουντιάλ, αν και με βάση την εικόνα του αγώνα ο εξαιρετικός Καναδάς θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη και τη νίκη αλλά ηττήθηκε με 1-0. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Καναδάς είχε 21 τελικές προσπάθειες στο ματς (3 στην εστία) και το Βέλγιο 9 με μόλις 2 εντός εστίας.

Ο Καναδάς ήταν φανταστικός στο πρώτο μέρος όμως βρήκε απέναντί του έναν εντυπωσιακό Κουρτουά που έσωσε τουλάχιστον τέσσερις φορές το Βέλγιο από το γκολ, αποκρούοντας και πέναλτι στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν νίκησε τον Ντέιβις.

Nathan Denette/AP
Ο Κουρτουά αποκρούει το πέναλτι του ΝτέιβιςNathan Denette/AP

Οι Καναδοί που προετοιμάζονται για το μουντιάλ του 2026 που θα το διοργανώσουν με ΗΠΑ και Μεξικό, μπήκαν από την αρχή δυνατά και έκλεισαν στα καρέ του το Βέλγιο, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Και χάρη στην ποιότητά του, το Βέλγιο στην μία καθαρή φάση που δημιούργησε σκόραρε με τον Μπατσουαγί στο 44o λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, με τον Καναδά να πιέζει αλλά να μην μπορεί να βρει την καλή τελική προσπάθεια και όποτε την βρήκε, ο Κουρτουά ήταν εκεί για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.