Μουντιάλ 2022: Η Ολλανδία...πήρε την ισοπαλία από το ανώτερο Εκουαδόρ (1-1)

Ο Ολλανδός Κοπμάινερς σε διεκδίκηση με τον Καϊσέδο του Εκουαδόρ
Από euronews

Για ακόμη ένα ματς οι Οράνιε προβλημάτισαν με την απόδοσή τους - Έθελξε το Εκουαδόρ που αδικείται από την ισοπαλία

Ολλανδία και Εκουαδόρ έμειναν στο 1-1 στο πραγματικό ντέρμπι του πρώτου ομίλου. Οι «Οράνιε» μπήκαν στο ματς με γκολ...σχεδόν από τα αποδυτήρια με τον Χάκπο στο 6ο λεπτό να κάνει το 1-0 με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ.

Φαινόταν λοιπόν πως η Ολλανδία θα άλλαζε την εικόνα της σε σχέση με την πρεμιέρα με τη Σενεγάλη, οπού παρά τη νίκη με 2-0 στο τέλος άφησε κακές εντυπώσεις. Όμως το Εκουαδόρ έδειξε ότι φέτος στοχεύει σε μεγάλα πράγματα και πήρε τα ηνία του αγώνα. Μέχρι το τέλος του ματς σχεδόν ήταν η μόνη ομάδα που πίστευε κάποιος ότι θα σκοράρει, ακόμα και αφότου ισοφάρισε με (ποιον άλλον;) τον Βαλένσια στο 49ο λεπτό.

Ο επιθετικός του Εκουαδόρ έφτασε τα τρία τέρματα στο Μουντιάλ και δείχνει να περνάει μια δεύτερη νιότη. Γενικότερα η ομάδα της νότιας Αμερικής εντυπωσιάζει και η Ολλανδία απογοητεύει. Μάλιστα η ομάδα του Φαν Χάαλ θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που πήρε τον βαθμό, καθώς το Εκουαδόρ είχε δοκάρι με τον Πλάτα.

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Ολλανδία παίρνει θετικά αποτελέσματα, έχει 4 βαθμούς όπως και το Εκουαδόρ, αλλά δεν έχει δικαιολογήσει σε καμία περίπτωση αυτούς που πιστεύουν ότι μπορεί να διεκδικήσει το τρόπαιο.