Μουντιάλ 2022: Ο Εμπαπέ έστειλε στους «16» τη Γαλλία μετά το 2-1 επί της Δανίας

Οι Γάλλοι διεθνείς πανηγυρίζουν
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Οι «τρικολόρ» έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση

Η Γαλλία προκρίθηκε και μαθηματικά στους «16» του Μουντιάλ του Κατάρ μετά την δύσκολη επικράτηση με 2-1 επί της Δανίας, καθώς έφτασε στους 6 βαθμούς και άφησε στον 1 τη Δανία και την Τυνησία. Η μοναδική εκκρεμότητα είναι η πρώτη θέση που θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Η Γαλλία ήταν σαφώς ανώτερη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Δανούς να αμύνονται και να περιμένουν χώρο για αντεπίθεση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «τρικολόρ» ήρθε στο 21' όταν ο Ντεμπελέ από δεξία έβγαλε φαρμακερή σέντρα, ο Ραμπιό έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κάσπερ Σμάιχελ με εντυπωσιακή εκτίναξη απέκρουσε.

Ο Ντεμπελέ ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου από τα δεξιά, και στο 40' δημιούργησε ακόμη μία επικίνδυνη στιγμή για την άμυνα της Δανίας, τροφοδοτώντας στο ύψος του πέναλτι τον Εμπαπέ, όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σμάιχελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δανία ισορρόπησε και κράτησε περισσότερο μπάλα στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να μην απειλείται από τη Γαλλία. Οι τρικολόρ δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 56' όταν ο Εμπαπέ πήρε τη μπάλα λίγο μετά το κέντρο και με ατομική ενέργεια έφτασε στην περιοχή της Δανίας αλλά το σουτ του το απέκρουσε εύκολα ο Σμάιχελ σε κόρνερ.

Στο 60' ήρθε η πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, με τον Γκριεζμάν να τη σπαταλά καθώς αν και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ πέταξε τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το 1-0 για τους Γάλλους που εκμεταλλεύτηκαν τον χώρο που βρήκαν σε ανοιχτό γήπεδο. Ο Ερναντέζ έφυγε στην κόντρα, συνδυάστηκε υπέροχα με τον Εμπαπέ και ο τελευταίος πλάσαρε στη γωνία του Σμάιχελ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Όμως η Δανία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά της Γαλλίας, που είχαν φανεί και στην πρεμιέρα με την Αυστραλία παρά το 4-1, έφτασε στην ισοφάριση πολύ γρήγορα. Στο 68' ο Κρίστενσεν πήρε τη δεύτερη (!) κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή της Γαλλίας μετά από κόρνερ και νίκησε τον Γιορίς για το 1-1.

Η Δανία πήρε ψυχολογία μετά το γκολ και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο 73', με τον Μέλε να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Γιορίς να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ με δύσκολη επέμβαση.

Στο 78' ήταν η σειρά της Γαλλίας να απειλήσει με δεύτερο γκολ, όταν ο Τσουαμενί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Μέλε και πέρασε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ραμπιό έκανε το ανάποδο ψαλίδι, αλλά το σουτ πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Δανίας, λύνοντας την τρίλεπτη πολιορκία στα καρέ των Δανών.

Το ματς που είχε γίνει ροντέο θα μπορούσε να πάει σε οποιαδήποτε ομάδα. Στο 81' η Δανία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπρέιθγουέιτ να πλασάρει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιορίς.

Στο 86' όμως ήταν και πάλι η ώρα του Εμπαπέ, που μετά από γύρισμα στην περιοχή μπήκε σχεδόν με τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Γαλλίας.